Účastníci pochodu měli na vybranou z několika tras – buď třináctikilometrový Hamerský okruh, pětadvacetikilometrový výšlap od Zelené hory k „Hrochům", pětatřicetikilometrovou pouť nabízející podzimní výhledy z rozhledny Rosička nebo padesátikilometrový okruh Krajem rybníků za „Želvou". Jak uvedla Petra Filipová z pořadatelské cestovní kanceláře (CK) Nomád, turisté nejčastěji zdolávají 13 a 25 kilometrů. „Bývá to tak v podstatě každým rokem. Zatímco trasy se obměňují, délka zůstává stejná," řekla Filipová.

Vzhledem k tomu, že zájemci poznávají blízké či vzdálenější okolí Žďáru nad Sázavou pouze pro radost, je možné část trasy odjet také na kole. „Činí tak jeden pán, který se pravidelně přihlašuje na ´padesátku´. Jsou ale i tací, zhruba pět lidí, již padesát kilometrů jdou pouze pěšky. Ovšem to už od nás vycházejí v sedm hodin ráno, aby se stihli vrátit včas," vysvětlila Filipová.

A odkud jsou účastníci Čvachtačky? „Kromě Žďáranů si pochod nenechávají ujít lidé z okolních měst a obcí, nebo pak z hodně vzdálených měst," dodala ještě za CK Nomád Romana Ratajová.

Turisté dostávají ke každé trase propozice, popis trasy a mapku. Po návratu, nejzazší termín je do 19 hodin, obdrží od organizátorů na památku diplom. Celý den byla v orlovně k vidění výstava letošních fotografií ze zájezdů CK Nomád, odpoledne byly na programu přednášky z cest po Evropě i mimo ni, například z Holandska, Korsiky nebo Francouzské Polynésie. Tečku za žďárskou „turistickou" sobotou udělal od 19 hodin ve velkém sále orlovny večerní country ples s hudební skupinou Nazdar. Příchozí si mohli zatančit, obdivovat vystoupení taneční skupiny Tanzanit, vyhrát v tombole nebo se zapojit do výuky country tanců.