Ačkoliv byla akce pečlivě připravena, i tady se jedna chybička vloudila. „Vrchol Tisůvky, který jsme označili jako jednu z osmistovek, má ve skutečnosti jenom 792 metrů, a vypadl nám Fryšavský kopec, který má skutečně přes osm set metrů,“ přiznává omyl pracovnice Správy CHKO Žďárské vrchy Ludmila Švastalová, která měla za úkol vítat návštěvníky Pasecké skály.

Pro upřesnění: více než osm set metrů nad mořem má Kamenný vrch, Šindelný vrch, Žákova hora, Křivý javor, Devět skal, Lisovská skála, Křovina, Malinská skála, Vysoký kopec, Buchtův kopec, Pasecká skála, Kopeček u Studnic, Pohledecká skála no a zapomenutý Fryšavský kopec.
Osmistovky Žďárských vrchů pokořila ve stanovený den a hodinu téměř stovka turistických nadšenců.

Krásné slunečné počasí vylákalo ven jak jednotlivce, tak i rodiny s dětmi. Na Pohledeckou skálu, Křovinu, Křivý javor a překvapivě i na Buchtův kopec však nezavítal ani jeden návštěvník. Nejvíce lidí – dvacet sedm – přišlo na vrchol Žákovy hory, druhá nejúspěšnější co do počtu návštěvníků skončila Lisovská skála. Na turisticky velmi oblíbenou Paseckou skálu se vyšplhalo patnáct odvážlivců.

Svůj podíl na poměrně nízkém počtu návštěvníků tu zřejmě měla i oprava silnice spojená se zákazem vjezdu mezi Maršovicemi a Sněžným. Počítal-li někdo s výletem autem a vyjel na poslední chvíli, určitě se nestihl dostavit na určené místo včas.

Helena Zelená Křížová