O víkendu si je budete moci všechny obejít ve společnosti dalších turistů v rámci volnočasové akce, kterou pořádá sdružení Chaloupky. Hromadný výšlap nese název „8istovky Žďárských vrchů" a jeho cíl je jasný: zdolat za čtyřiadvacet hodin co nejvíce osmistovkových vrcholů. Dokážete to?

Vrcholků, které měří víc než osm set metrů, je ve Žďárských vrších oficiálně šestnáct. Startovat se za nimi bude od statku v obci Krátká u Sněžného a účastníci prověří nejen své svaly a výdrž, ale také orientaci v terénu. „Spíš než o výkony nám jde ale o podporu pohybu po vlastních nohou jako takovou.

A také o propagaci přírody Žďárských vrchů. Pokud se vydaří počasí, mohou se účastníci kochat nádhernými výhledy i voňavými lesy, které jsou v těchto dnech plné hub," láká na cestu pořadatelka Marie Rajnošková.

Účastníci akce ani nemusejí zdolat všechny vrcholy. Mohou si některé nechat na další roky, anebo si vybrat jen ty, které je nejvíc lákají. Mezi nejatraktivnější vrcholy patří určitě ten nejvyšší Devět skal s nadmořskou výškou 836 metrů, což z něj dělá druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny, hned po Javořici z Jihlavska (837). Mezi další významné body patří například Malinská skála či Křovina.

První turisté budou moci vstříc velké výzvě vyrazit již od půlnoci z pátku na sobotu. „Pokud se tedy do Žďárských vrchů vydáte, doporučuji vzít s sebou nejen mapu, buzolu a lékárničku, ale také čelovku či baterku," říká další organizátorka Dana Starková. Na startu budou mít účastníci k dispozici nákres vrcholových stanovišť a jejich slovní popis i souřadnice.

Při zdolávání nejvyšších bodů Žďárských vrchů by měli být turisté vždy opatrní. Přístupné jsou sice všechna stanoviště, ale terén je členitý. „Relativně nejbezpečnější jsou osmistovky bez skalního útvaru na vrcholu, ale zlomit si nohu můžu samozřejmě i na Devíti skalách," upozorńuje ochránce přírody a pracovník Správy CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka. Na většinu vrcholů ale turisty dovedou značené turistické stezky.