„Cílem akce je jakýmkoliv způsobem zejména pěšky či na kole se dopravit v době od 10 do 17 hodin k rozhledně v Horním lese u obce Rovečné, na takzvaném trojmezí Kraje Vysočina, Jihomoravského a Pardubického kraje," informoval předseda odboru Klubu českých turistů JiříhoGutha Jarkovského v Poličce Ivan Kropáček.

K rozhledně se dá dojít po červené turistické značce od Rovečného, nebo po modrém značení z Nyklovic, případně z Víru.

Horní les, v němž kovová telekomunikační věž s vyhlídkou pro turisty stojí, je se svou nadmořskou výškou 774 metrů nejvyšším vrcholem přírodního parku Svratecká hornatina.

Historie rozhleden v Horním lese je dlouhá. Někdejší vyhlídku zvanou Rakušanka připomíná například pohlednice vydaná v roce 1918. Jedenadvacet metrů vysoká věž pak stála na kopci v letech 19361954, další rozhledna ho zdobila v letech 19681974. Ta měřila osmatřicet metrů a její zbytky byly odstraněny až v roce 2000.

V roce 2001 byla v Horním lese vybudována a o rok později zprovozněna nová telekomunikační věž. Nestojí přímo na vrcholu kopce, ale devět metrů pod ním. Věž měří 59 metrů a po zdolání 201 točitých kovových schodů, které rozhlednu obtáčejí, je z ochozu umístěném v osmatřicetimetrové výšce zajímavý výhled na nejenom okolní krajinu.

Kromě bližšího i vzdálenějšího okolí, jako je Rovečné, Malé a Velké Tresné, část Olešnice, zřícenina hradu Zubštejn, část Bystřice nad Pernštejnem, přehrada ve Víru, kostelík svatého Michaela ve Vítochově, Písečné, Polom, Sulkovec a Bystré, je za ideálních podmínek možné vidět i Jeseníky a Praděd, Králický Sněžník a někdy také Krkonoše.

Pod rozhlednou v Horním lese je umístěno turistické posezení, kde se je rovněž možné zapsat do vrcholového deníku. „Ti, kteří nás v sobotu v uvedenou dobu u rozhledny navštíví, obdrží pamětní list a příležitostné razítko, v prodeji budou také nové turistické vizitky a pro vzdálenější účastníky máme připravený malý dárek," dodal Ivan Kropáček.