„V neděli jsme byli na Piláku, bylo to fajn. Že byl led trochu hrbolatý, to nám nevadí, děti už umí celkem dobře bruslit, takže jsme si to užili. Bruslí se ale i na Stavišti, na Horňáku nebo na Velkém Dářku, takže na jarní prázdniny, pokud nepřijde náhlá obleva, máme o program postaráno,“ popsala Jana Rajnochová ze Žďáru nad Sázavou.

Komu by byla při bruslení na rybníku v silném mrazu moc velká zima, může si jít zabruslit třeba na žďárský zimní stadion. „O prázdninách jsme posílili hodiny pro veřejné bruslení, je v podstatě každý den,“ poznamenal ředitel žďárské organizace Sportis Vladimír Kovařík. Naproti tomu jízdy na zaledovaném rychlobruslařském oválu za stadionem se lidé letos nedočkali. „Párkrát jsem tam v minulých letech byla s kamarády na večerním bruslení a moc se mi to líbilo.

Jednak se tam nic neplatilo a navíc byl led pěkně upravený, ne samý hrbol jako na rybníku,“ vyjádřila se Jitka Fajmonová ze Žďáru nad Sázavou.

„Ledujeme vždy na požadavek rychlobruslařského oddílu, a ten jej nevznesl. Další věcí je, že při tak silných mrazech, jako jsou nyní, zamrzají hadice a ledování je pak technicky náročnější. Navíc zaledování oválu vyjde na pětadvacet tisíc a my musíme ušetřit peníze na opravu a odvodnění oválu, které nás čekají,“ přiblížil Kovařík s tím, že lidé aktuálně spíše využívají jindy ne příliš častou možnost přírodního bruslení.

Nadšení bruslaři si také svépomocí vyrábějí svoje vlastní kluziště, které upravují a pak udržují tak, aby byl led co nejrovnější. V Hamrech nad Sázavou - Najdeku na tamním výletišti ho každoročně zhotovují hasiči. Někdy i několikrát za zimu, když přijde obleva. „Chodí tam bruslit nejenom místní, ale i lidé třeba ze Sázavy nebo ze Žďáru, nebo děti ze školy či školky,“ uvedl starosta Sboru dobrovolných hasičů Hamry nad Sázavou - Najdek Roman Grodl. Tamní kluziště nedaleko Olšiakova Mamuta, Rozštípené skály nad řekou Sázavou a Šlakhamru je známé i proto, že kolem vede frekventovaná turistická trasa. Najdečtí hasiči však s kluzištěm mysleli také na sebe. „Po večerech tam v rámci udržování fyzičky hrajeme hokejová utkání,“ dodal s úsměvem Grodl.