„Dosud bylo vyšetřeno patnáct lidí, kteří přišli s nemocným bezprostředně do styku. Dnes půjdou k lékaři další zaměstnanci. Nemáme zprávy o tom, že by byl někdo z nich touto nemocí nakažen,“ řekl ředitel společnosti Leoš Holas. Podle dostupných informací leží nemocný muž v humpolecké Léčebně tuberkulózy a respiračních nemocí. To ale odmítl ředitel Plicní léčebny Tomáš Drasnar potvrdit. „Žádné informace vám k této věci poskytnout nemohu,“ reagoval Drasnar na dotaz Deníku.

Komu hrozí nákaza?

Mars Svratka, který se zabývá zpracováním kovů, zaměstnává přibližně dvě stě sedmdesát pracovníků. Všichni zaměstnanci ale podle lékařů nemusí mít o svůj zdravotní stav strach. „Tuberkulóza se nepřenáší jako například chřipka. Mezi lidmi musí být blízký několikahodinový kontakt, aby se nakazili. Proto jsou vždy vyšetřováni rodinný příslušníci, kteří žijí ve společné domácnosti s nemocným,“ vysvětlil primář Léčebného ústavu tuberkulózy a respiračních nemocí na Buchtově kopci na Novoměstku Pavel Petrů. „To je slabá útěcha, když má tuberkulózu někdo, koho denně potkáváte. Stejně mám strach, jestli jsem se nemohl nakazit,“ řekl jeden ze zaměstnanců svratecké továrny.

Léčba je ze zákona povinná

Tuberkulóza se projevuje kašlem, dušností, hubnutím, únavou, zvýšenou teplotou a pocením ve spánku. „Všichni, kteří mají tyto potíže a přišli do kontaktu s nakaženým, by neměli s návštěvou lékaře váhat,“ varoval lékař Pavel Petrů. Člověk, který onemocní tuberkulózou, je dokonce ze zákona povinný se léčit.