„Je to naprosto skvělé, téměř neuvěřitelné. Mám obrovskou radost ze závratné částky letošního výtěžku. Její navýšení o 254 278 korun oproti loňskému roku opět dokazuje, že pomoc Charity považují lidé stále za důležitou a potřebnou,‟ sdělila Jana Zelená, ředitelka žďárské Charity.

Z velké části vykoledovaných peněz podpoří žďárská Charita své stávající služby, ať už jde o služby pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením, s chronickým onemocněním či služby pro seniory, sociálně slabé rodiny, duševně nemocné nebo umírající lidi. „Část výtěžku pak poputuje na podporu nového projektu takzvané Charitní záchranné sítě – projektu pomoci pro lidi v akutní nouzi,“ uvedla Jana Zelená.

Dary do kasiček vybíralo na dva tisíce koledníků, pokladniček bylo celkem 507.

Letos se konal už osmnáctý ročník dobročinné Tříkrálové sbírky. Poprvé ji naopak prožívala její nová koordinátorka Jitka Milčáková. „Všechno pro mě bylo nové, administrativa i logistika a zajištění doprovodných akcí. Postupně jsem se osobně setkala se všemi dvaasedmdesáti tříkrálovými asistenty a dovezla jim vše potřebné. Mnohdy jsem se při svých cestách ztratila, nebo si nebyla zcela jistá v zaběhnutých postupech, ale musím říci, že mi vždy všichni ochotně pomohli a podpořili mě. A to je asi to nejpříjemnější na celé Tříkrálové sbírce, setkávání se s lidmi, kteří jsou nadšení a ochotní udělat něco pro druhé,‟ svěřila se se svými dojmy Jitka Milčáková.

Návštěva Tomáše Garriqua Masaryka se v Novém Městě na Moravě uskutečnila 17. června 1928.
Do Nového Města opět zavítá Tomáš Garrique Masaryk

Vykoledovaná částka je pak podle ní jen třešinkou na dortu, odměnou za veškeré snažení a čas tomu věnovaný. „Ale rozpečetěním poslední kasičky pro mne Tříkrálová sbírka nekončí. Chystáme ještě dvě velké akce jako poděkování koledníkům - divadelní představení ve Velkém Meziříčí a promítání ve žďárském Kině Vysočina,‟ doplnila koordinátorka.
Širší doprovodný program pro zúčastněné je novinkou. Tradiční koncert, věnovaný všem koledníkům, dárcům a podporovatelům jako poděkování za to, že se do Tříkrálové sbírky zapojili , se konal v Novém Městě na Moravě, už podvanácté.

„Letos se také velká oblast Meziříčska rozdělila na menší. K doprovodným maskám, jež společně po okrese koledují, přibyl další ušitý velbloud, tříkrálová ‚šatna‘ žďárské Charity se rozrostla o 12 královských obleků a 22 plášťů,‟ doplnila ještě několik střípků z letošní sbírky Lenka Šustrová ze žďárské Charity. Ve Žďáře tříkrálová charitní výprava navštívila například místní Domov klidného stáří, kde potěšila seniory zpěvem, také mateřskou školu Vysočánek a pracovníky městského úřadu. V Bystřici nad Pernštejnem navštívili uživatelé denního stacionáře Rosa městský úřad, základní školu Nádražní a volnočasový klub Včela. V Rovečném koledovaly i děti z tamního dětského domova,‟ dodala Šustrová.
Do koledy byly zapojeny i farnosti žďárského a velkomeziříčského děkanství. V některých z nich uspořádali kněží i tříkrálové požehnání, se kterým se pak koledníci vydali na svou pouť.

Ilustrační foto
Kurz pro myslivce letos zlákal dvacet lidí, adeptů postupně ubývá