Tentokrát potrvá sbírka déle, lidé mohou přispět od prvního do čtyřiadvacátého ledna.

Nově se letos koleda vydá i do kyberprostoru. „Lidé budou moci přispět do sbírky bezhotovostně. Pokud zůstane vyhlášený pátý stupeň bezpečnostních opatření, koledníci přestanou obcházet domy a kasičky umístíme v obcích na veřejně přístupných místech, například na obecním úřadě, v obchodě a podobně,“ sdělila koordinátorka Tříkrálové sbírky třebíčské Charity Marie Chaloupková.

V roli jednoho z králů pomohla Dominika Dufková i v rámci Tříkrálového pochodu na Křemešník.
Koordinátorka: Pokud vláda Tříkrálovou sbírku zakáže, spustíme online kasičku

Na koledu se chystá i Oblastní charita Třebíč. Většina balíčků s cukry, letáky, křídami, kalendáříky, dárečky, průkazkami, pokladničkami, a navíc i rouškami a dezinfekcí je už rozebraná. „Rozvoz do obcí je hotov a zbytek čeká na třebíčské koledníky. Pevně doufáme, že se koleda bude moci alespoň v omezené formě konat. Asistentům v obcích doporučuji, jak konkrétně se u nich do sbírky mohou zapojit, aby hygienická pravidla byla dodržena," vysvětila koordinátorka Chaloupková.

Třebíčtí tři králové letos nově zvládnou přijímat příspěvky i bezkontaktně. „Pro bezpečnější koledu v Třebíči máme k dispozici i tři platební terminály pro přispění kartou. Na správě Charity na L. Pokorného 15 bude možné přijít ve všední dny přispět také přímo do tříkrálové pokladničky,“ dodala Chaloupková.

Zdeněk Jaroš.
Zemřel historik a bývalý jihlavský radní Zdeněk Jaroš

Přesto charita doufá, že tři králové budou moci vyrazit koledovat přímo ke dveřím. „Rádi bychom koledovali tradičně, tedy dům od domu tak, jak jsou lidé zvyklí. Mnoho z nich se každoročně na koledníky těší a jsou pro ně požehnáním a radostí. Záležet ale bude na aktuální epidemiologické situaci. Cílem Tříkrálové sbírky je rozdávat radost, Boží požehnání a příležitost přispět na potřebné,“ řekl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Hajčman.

Koordinátoři sbírky připravují koledu s respektem k ochraně zdraví koledníků i obyvatel. „Pokud to situace dovolí, budou koledníci obcházet domácnosti s rouškami na obličeji a dbát zvýšených hygienických opatření,“ informovala koordinátorka Marie Chaloupková.