Epidemická situace se lepší, vláda postupně rozvolňuje a na některých místech Vysočiny jsou v plném proudu přípravy na léto. Jeden z prvních festivalů, které se letos v kraji uskuteční, bude na Pelhřimovsku. Pořadatelé folkového festivalu v Kališti se totiž rozhodli letošní ročník uspořádat v klasickém termínu. FolKaliště tak vypukne již za několik dní.

Milovníci folku a téměř třicítka kapel a hudebníků se tak po loňské nucené pauze sejdou v areálu Chalupy na Bělici opět 4. a 5. června. „Budeme muset dodržet všechny podmínky, co jsou vyhlášený. Od evidence všech účastníků přes prokázání tetování, případně prodělání nemoci nebo očkování až po nošení roušek a dodržování rozestupů,“ vyjmenoval za organizátory FolKaliště Pavel Novák.

Terénní pracovníci jihlavského Centra U Větrníku pomáhají lidem ohroženým drogovou závislostí i na Pelhřimovsku.
Chceme je poznat všechny, říkají odborníci o drogově závislých

Ten, kdo se před konáním akce neotestuje, zoufat nemusí. Před vstupem na festival bude stát stan, kde zájemci antigenní test dostanou zdarma. „V pátek, kdy bude největší nával, tam budou minimálně tři děvčata sedět za stolem a budou dělat evidenci. Účastníkovi změří teplotu a pak se buď prokáže některým potvrzením, nebo dostane test, který si v zadní části stanu udělá,“ vysvětlil Pavel Novák.

Na festival se však dostane maximálně pět set lidí i s pořadateli. „Letos je zájem velký, všechny jsem ale upozorňoval na to, že je lepší si lístek koupit v předprodeji. Teď už máme skoro tři čtvrtiny vstupenek prodaných,“ uvedl Novák.

Pokud to situace dovolí, milovníci hudby pod širým nebem, divadla a další zábavy budou moci vyrazit také na Prázdniny v Telči, které se uskuteční od 30. července do 15. srpna. „Program je hotový, muzikanti natěšení, jen ty lístky nám pořád chyběly. Předprodej proto zahájíme 1. června. Trochu jsme se obávali, jestli budeme moci koncerty uspořádat, ale teď už tomu věříme! Hlavně nám držte palce, ať jsou všichni pokud možno zdraví a opatření se nám snad ještě uvolní,“ visí na webových stránkách akce.

Očkování proti koronaviru v KD Máj v Pelhřimově.
Přicházejte přesně načas, hlásí z očkovacího centra v Pelhřimově

I organizátoři hudebního festivalu Hrošení na Řece, který pořádají v kempu u Krucemburku na Havlíčkobrodsku, doufají, že letošní ročník klapne. „Rozhodli jsme se pořádně máknout a letos jsme připravili dva ročníky za sebou, a to jeden klasický letošní a jeden jako náhradu za minulý rok,“ sdělila Kateřina Zavadilová.

Třetí ročník festivalu, který se bude konat 16. a 17. července, bude laděný do folku, country a bluegrass muziky. Čtvrtý ročník, který vypukne následující víkend, tedy 23. a 24. července, bude směrován na bluegrass, irskou a trampskou muziku.

Ilustrační foto
V Hříběcí se budou konečně cítit bezpečně, přibudou nové chodníky

Protože Třebíčské kulturní léto se letos uskutečnit nemůže, připravili pracovníci Městského kulturního střediska Třebíč náhradu. „Je to festival bez vstupného s neomezenou návštěvností. Nedovedu si představit, že bychom lidi pouštěli jenom do určitého počtu nebo je dělili na sektory. Proto chystáme festival Třebíčské kolečko, aneb Kultura jde za vámi,“ informovala Jaromíra Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč.

Jde o festival, který se bude konat na pěti místech Třebíče od 17. června do 26. srpna vždy po týdnu. „Základem je letní kino. Na každém místě bychom to ale chtěli ještě zpestřit například koncertem nebo divadlem,“ doplnila Jaromíra Hanáčková.