Výstavu modelů Čechoslováci na frontách druhé světové války připravil společně s muzeem třebíčský Nuclear Model Club. "Návštěvníci v hlavní budově muzea na Tvrzi uvidí například modely letadel, tanků, obrněných vozidel, makety výstroje i repliky uniforem," uvedl Mikule.

Události, které se odehrály ve městě 9. a 10. května 1945, připomene na témže místě výstava fotografií Žďár v květnových dnech roku 1945. "Ústup německé armády spojený s ničením města a smrtí mnoha obyvatel byl jednou z největších pohrom ve žďárské historii," uvedl Mikule. Místopisně pojatá výstava poukáže na nejdůležitější místa událostí a příběhů, které se udály ve městě před 70 lety.

Život ve městě v době protektorátu zmapuje výstava fotografií a dokumentů ve vestibulu Městského divadla. Podle autorů výstavy by měla přiblížit různé oblasti života v době protektorátu. Na jedné straně upozorní na rozmach výstavby v prvních letech války, na straně druhé na lístkový systém, holokaust a statečné jednotlivce, kteří neváhali položit svůj život v boji proti totalitní moci a nesvobodě.

Slavnostní zahájení všech výstav se uskuteční v sobotu 25. dubna na náměstí Republiky. Lidé si budou moci prohlédnout originály civilních historických vozů značky Tatra, které se používaly v době války. Nebude chybět ani německá vojenská sanitka, vojenský vůz čínské armády z 30. let a další vojenská vozidla.