„Chceme lidem představit umělce a hudebníky, kterých se Afrika bytostně dotýká. Ať už to bude například tanečník Maurice Yeka z Konga, senegalský bubeník Aziz Ndiaye, anebo skupina TiDiTaDe,“ informoval za pořadatele fotograf a dokumentarista Jan Svatoš.

Návštěvníci festivalu se však nemusí jenom dívat a poslouchat vystupující, mohou se navození kulturní atmosféry Afriky rovněž aktivně zúčastnit. Například si tanec či bubnování vyzkoušet při interaktivních workshopech. Anebo si nakoupit africké výrobky prostřednictvím Malého afrického trhu, kde se rovněž představí některé z dílen a rozvojových projektů společnosti Člověk v tísni.

„Ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové se uskuteční úspěšný pořad s názvem Jak se krotí žirafy chovatele Luďka Čulíka nebo beseda s emeritní velvyslankyní v Keni Margitou Fuchsovou. První festivalový den vyvrcholí projekcí dokumentárního filmu Africa obscura, který jsme v koprodukci s Českou televizí natočili v severní Keni,“ přiblížil sobotní kulturní program Svatoš.

Jedním z cílů jeho projektu, tedy expedice Fotografické návraty 2010, která loni nitra černého kontinentu zamířila, bylo zachytit Afriku v její skutečné podobě. „Právě z tohoto důvodu jsme si vybrali severní Keňu, konkrétně oblast bývalého Northern Frontier District. Jako důsledek dávné války se Somálskem i vzhledem k odlehlosti a drsným přírodním podmínkám leží tato pustá oblast na severu s minimálně vybudovanou infrastrukturou nezasažena masovým turismem,“ sdělil dokumentarista.

Dokumentace byla navíc pořizována historickou analogovou fotografickou technikou, a to včetně vyvolávání snímků v improvizovaných podmínkách v terénu.Po sobotním programu bude festival pokračovat i v neděli, a to pořadem s názvem Voda pro Afriku.

„Návštěvníci se mohou zúčastnit interaktivní části programu a vyzkoušet si, jak se nosí voda ve dvacetilitrových džberech a s dítětem na zádech. Dítě bude v tomto případě představovat panenka v šátku. Akce bude zakončena benefičním fotbalovým utkáním s netradičním africkým míčem,“ dodal Jan Svatoš. Doteky Afriky se uskuteční pod záštitou velvyslankyně v Keni Margity Fuchsové a předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové.

více informací o festivalu: www.myinscape.com