Své umění předvedli návštěvníkům, kteří k hotelu Horník dorazili, mimo jiné Maurice Yeka z Konga a Aziz Ndiaye ze Senegalu. „V České republice jsem už devět měsíců, přijel jsem přitom původně jenom na dva. Lidé, s nimiž jsem se tady setkal, mne ale přesvědčili, ať zůstanu déle. Zdejší prostředí mě zaujalo, zjistil jsem, že jsou tu zajímaví lidé a také příležitosti pro práci,“ popsal africký hudebník a tanečník Maurice Yeka.

Zároveň dodal, že Česko je ve srovnání s ostatními zeměmi panenské, co se informací a kontaktu s africkými umělci týče. „Pro mě je to pak velmi zajímavé s těmito nedotčenými lidmi pracovat a přenést na ně atmosféru Afriky,“ dodává umělec.

Právě představit Afriku v jiném světle, než jak činí většina médií, je i posláním festivalu. Ten má za cíl ukázat, že to není jenom země, kde řádí hladomory a nepokoje. „Obraz Afriky je totiž ve skutečnosti velmi barvitý, pestrý a zajímavý. A my bychom jej lidem rádi přiblížili a vyvrátili některé stereotypy a mýty o této krásné zemi,“ uvedl Jan Svatoš, jeden z organizátorů festivalu, fotograf, žurnalista a také autor dokumentu Africa obscura.

Jeho snímky a mnohé další věci, které s Afrikou souvisí, si mohli lidé nakoupit přímo v místě konání festivalu. Program pokračuje i v neděli soutěží Voda pro Afriku a netradičním fotbalovým utkáním.