Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové chodí už jen ve čtvrtek

Žďársko - Konec letošní Tříkrálové sbírky je tady. Už jenom dnes je možné v ulicích potkat skupinky koledníků. Těch se při šestnácté sbírce zapojuje zhruba 1900 po celém žďárském okrese, kde působí Oblastní charita Žďár nad Sázavou.

14.1.2016
SDÍLEJ:

Do Tříkrálové sbírky se zapojuje i ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená, a to především přípravou občerstvení pro novoměstské koledníčky (vzadu na snímku). Foto: Charita Žďár nad Sázavou

„V průběhu sbírky došlo k navýšení počtu kasiček. Objevily se totiž další oblasti, kde se místní rozhodli do sbírky zapojit jako koledníci. Jde například o Prosetín, Čtyři Dvory a Brťoví. Celkový počet kasiček je v tuto chvíli 468," sdělila Veronika Dobrovolná, koordinátorka Tříkrálové sbírky pro oblast Žďáru nad Sázavou.

Mezi koledníky nepatří pouze dobrovolníci, kteří jsou s Charitou v kontaktu při Tříkrálové sbírce, ale i charitní zaměstnanci. Většina z nich se pravidelně zapojuje ve svých již tradičně navštěvovaných lokalitách.

Každým rokem ve svátek Tří králů vyráží skupinka pracovníků na Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou. Vedení města se jejich účastí rozhodlo zpestřit novoroční setkání pracovníků, při kterém letos již podruhé zazněla tříkrálová koleda i za přítomnosti velblouda Kamila.

Městský úřad v Bystřici nad Pernštejnem zažil návštěvu tříkrálových koledníků včera. Tamější úředníky navštívili s tříkrálovou zdravicí uživatelé denního stacionáře Rosa společně s pracovníky. „Rozhodli jsme se do sbírky také zapojit, protože víme, že peníze podpoří služby ždárské Charity," řekla Petra Königová, vedoucí bystřického denního stacionáře. Ten z loňského výtěžku pořídil pro převoz svých uživatelů devítimístný automobil.

Ve Velkém Meziříčí se tříkrálové koledy účastní vedoucí denního stacionáře Nesa Alena Poulová. „S naší skupinkou navštěvujeme stejné domy, což vidím jako výhodu, protože za několik let si na naši návštěvu občané již zvykli a někteří nás již očekávají. Líbí se mi, že Tříkrálová sbírka není jenom o vybírání peněz, ale také že lidem popřejeme do nového roku. Obzvláště u některých starších lidí je znát, že mnoho návštěv k nim během Vánoc nepřijde a jsou vděčni, když jim děti zazpívají. Jako vedoucí jedné ze služeb vím, že vybrané peníze opravdu pomáhají," vysvětluje Alena Poulová.

„Moji tři králové se vždy moc těší na starší paní, která bydlí sama v patře a má problémy s chůzí. Ta nám peníze posílá z okna v hrnečku na provázku," dodala s úsměvem Alena Poulová.

Již několik let dělá některým koledníkům doprovod věrný velbloud se služebním jménem Kamil. Každým rokem se pod jeho masku při tříkrálovém putování po městských úřadech schovává personalistka žďárské Charity Renata Konečná.

Velbloud Kamil

„Kamil svojí přítomností předává radost, úsměv a pohlazení na duši. Není krásnější pohled na lidi než se dívat, jak se rozzáří při pohledu na našeho Kamila a v tu chvíli zapomenou na všední starosti a bolesti. Prostřednictvím Kamila, ale hlavně i díky třem králům, můžeme lidem poděkovat za jejich vstřícnost vůči druhým lidem," popisuje Renata Konečná.

Do Tříkrálové sbírky se zapojuje i ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou Jana Zelená, a to především přípravou občerstvení pro novoměstské koledníčky. „Je to taková drobná forma poděkování a zároveň povzbuzení. Koledníci přichází většinou ušlí a vymrzlí. Proto je fajn, když si mohou vypít teplý čaj, dát něco dobrého, posedět a předat si zkušenosti a zážitky," nechala se slyšet Jana Zelená.

Do celostátní sbírkové kampaně se s kasičkou zapojuje i sama koordinátorka Tříkrálové sbírky Veronika Dobrovolná. Nejen, že má na starosti celou organizaci od zapečetění kasiček až po sčítání výtěžku, ale zvládne i nasadit korunu a vyrazit do terénu s dětmi jako vedoucí skupinky.

Autor: Martina Lorencová

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení