„Jako rodič mám z Honzíkova úspěchu samozřejmě velkou radost, ale obrázky byly všechny pěkné, takže jsme spíš měli štěstí,“ komentuje synův úspěch Jiří Čermák.

Jan soutěžil s dalšími 2 799 dětmi. Namaloval strom s přilepenými šaškem, dětmi a motýli. Ocenění vůbec nečekal. „Účastnil jsem se, protože většinou nevynechávám žádné školní akce, takže druhé místo mě překvapilo,“ prohlásil osmiletý chlapec.

Za svoji práci dostal stavebnici Lego a mobilní telefon. „S cenami jsem moc spokojený,“ tvrdí Jan.

Porotcům se více líbilo pouze dílo Kateřiny Zárubové z Mostu, třetí příčku obsadila Simona Krejčová z Českého Krumlova.

Cílem akce „Pomozte Alánkovi“ bylo především potěšit tříletého nemocného chlapce a jeho matku. „Byli jsme překvapeni, s jakou odezvou se naše výzva setkala. Nad některými obrázky jsme se při hodnocení jen těžko ubránili slzám,“ uvádí Kateřina Kalovská z Nahlasu.

Dalším účelem soutěže bylo zvýšit informovanost o pneumokokových onemocněních a jejich prevenci u široké veřejnosti.

Alánek Tomas je tříletý kluk, který se až do loňského roku vyvíjel jako každé zdravé dítě. Postihla ho však pneumokoková meningitida a téměř měsíc nebylo jisté, zda vůbec přežije.

Nad nemocí se mu nakonec podařilo vyhrát, ovšem ne bez následků. Již rok se nachází ve vigiálním komatu. To je stav, kde se organismus vyvíjí pouze fyzicky, avšek ne psychicky. Šance na zlepšení této situace je velmi nízká.

Lucie Pátková