Do tvorby regionální travní směsi určené pro Žďárské vrchy a Vysočinu se Sdružení Krajina pustilo před pěti lety. V současnosti tráva z regionálního osiva roste už nejen u chalup a chat, ale také na náměstí ve Sněžném, na hotelové pláži u Medlova, u cyklostezek nebo tůní.

Krátký výlet na pomezí Žďárska a Třebíčska.
Procházka kolem řeky Oslavy i kolem slunečních hodin. Máme pro vás tip na výlet

Regionální osivo je směs trav a bylin složená z původních druhů v oblasti Žďárských vrchů. “Prvních vlaštovky mezi odběrateli osiva byli zejména chataři a chalupáři právě ze Žďárských vrchů,” uvedla Dagmar Kafková za Sdružení Krajina.

V současnosti osivo používají i další vlastníci pozemků a obce. Trávník z regionálního výsevu zdobí například náměstí ve Sněžném, val u cyklostezky a náves v obci Jeníkov či okolí nově zbudované tůně nedaleko supermarketu v Novém Městě na Moravě.

Trávník z regionálního osiva lze vidět také na hotelové pláži u rybníka Medlov a využití osivo našlo už i v lokalitách s revitalizovanými rybníky, při různých stavebních úpravách nebo na zelených ekologíckých střechách budov.

Obchvat začne na křižovatce ulic Chelčického a Jihlavská.
VIDEO: Obchvat Žďáru. Podívejte se, v jakých místech vznikne

Regionální směs trav a bylin má podle odborníků lepší životní předpoklady ve svém přirozeném prostředí. "Rostliny vypěstované v daném regionu mají na tomto místě lepší předpoklady pro růst, než kdyby byly dovezeny z jiné oblasti," konstatovala Dagmar Kafková.