„Od Správy a údržby silnic přišel přípis, že podle výkladu silničního zákona už v areálu obce sekat nebudou. Jenom po ceduli. To se nám samozřejmě nelíbí a proto se chceme setkat se starosty z okresu a snažit se s tím něco udělat. Nejsme vlastníky těch pozemků, proč bychom se tedy o ně měli starat?“ prohlásil bystřický starosta Karel Pačiska.
„My se musíme nejdříve zeptat, když tam chceme něco postavit, ale sekat si to máme sami? To bychom také časem mohli třeba opravovat patníky. Majitel má svá práva, ale i povinnosti,“ doplnil starosta.
„Podle zákona není součástí silnice vegetace. Proto jakožto majetkový správce silnic nemáme oprávnění provádět sečení v průjezdných úsecích obcí z prostředků, které na údržbu dostáváme,“ uvedl Zdeněk Vacek, šéf Krajské správy a údržby silnic. Tu zřizuje krajský úřad.
Zarostlé krajnice v katastru Bystřice se netýkají jenom silnice I/19. Tráva brání ve výhledu i u komunikací vedoucích do Domanína, Pivonic, Karasína, Dvořiští nebo Bratrušína.
V obvodu města je to 27 kilometrů silnic. Dvě třetiny pozemků jsou ve vlastnictví státu, třetina patří kraji. „Nabídku od „esúesky“ na posečení máme. Ale za sedmdesát haléřů za metr čtvereční. O tom neuvažujeme, musíme přece hájit zájmy našich občanů. Jak bychom zdůvodnili, že jsme vydali třeba padesát tisíc za sečení cizích pozemků?“ brání se starosta.
„Ten výklad je trochu vytržený z kontextu,“ přidal se místostarosta Josef Vojta. „Majetkáři nyní sepisují parcelní čísla pozemků, kterých se to týká, a obešleme krajské i státní instituce s výzvou, protože chceme vyvolat jednání,“ dodal Vojta.