Trasy mají být upravovány rolbou pro klasický styl běhu na lyžích. Na křižovatkách jednotlivých tras a na dalších významných místech jsou umístěny turistické rozcestníky s oranžovými směrovkami.

Všechny trasy jsou upravovány před víkendem – v závislosti na počasí převážně v pátek a v sobotu.

Malý okruh okolo Nového Města v délce 10-15 km je upravován častěji v závislosti na počasí a kvalitě stopy. Trasa malého okruhu začíná u hotelu SKI a vede do oblasti Třech Studní.

O technickém zajištění pro sportovce v bílé stopě jsme si povídali s Irenou Kulíškovou z Mikroregionu Novoměstsko.

Čekají lyžaře na Novoměstsku nějaké novinky?
Ještě v listopadu se má stavět sedmý mostek u Pohledce přes Bezděčku. Od minulého roku stojí podobný v Jimramovských Pavlovicích. Doplňovali jsme také chybějící značení, umisťovali jsme například také směrovky k autobusovým zastávkám a vydali jsme i novou lyžařskou mapu.

Technologickou zajímavostí byla možnost sledování právě vyjetých stop na internetu? Bude tato služba fungovat i letos?
Ano. Nadcházející zimu bude možné plně využívat možností online sledování rolby pomocí GPS přímo v terénu. Rolba se bude zobrazovat jako pohybující se bod v mapě.

Na minulé zimy lyžaři nevzpomínají v nejlepším. Na druhou stranu jste díky tomu za údržbu tratí tolik neutratili…
Za ty dva roky máme finanční rezervu a peněz je nyní dostatek. Jindy nebylo zajištění peněz na sezonu nijak jednoduché, letos je hlavním sponzorem E.ON. Doufejme, že tentokrát pořádně nachumelí.

Jaký je tedy rozpočet na sezonu?
Když je kvalitní zima a vyhovujeme lyžařům větší frekvencí najíždění stop, tak se náklady mohou pohybovat například kolem čtyř set tisíc korun.

Na Novoměstsku je možné napojit se na sousední lyžařské oblasti. Půjde to i letos?
Ano. Novoměstské trasy se udržují v nejvýše položených částech Žďárských vrchů. Na severu na ně navazují na Milovech trasy svratecké (jedna stopa pro klasický styl), na východě u Míchova a u Zubřího trasy bystřické (dvě stopy pro klasický styl) a na západě u Vlachovic trasy žďárské (jedna stopa pro klasický styl). Za Žďárem nad Sázavou směrem k Pilské nádrži se upravuje také několik okruhů pro klasiku i bruslení.

-----------------

Zajímavé značené trasy a jejich profil


Značená trasa na Novoměstsku…

Značená trasa na Novoměstsku…

Značená trasa na Novoměstsku…

Značená trasa na Novoměstsku…

Značená trasa na Novoměstsku…

Značená trasa na Novoměstsku…

Značená trasa na Novoměstsku…