Chovatelé krav na protest kvůli nízkým výkupním cenám mléka vyrazili na hlavní tahy na protestní jízdu. Traktory, cisterny a další stroje sice mezi sebou udržovaly rozestupy, ale i tak ostatní řidiči troubili, střídavě šlapali na brzdu a na plyn ve snaze se z nepřehledné kolony co nejdříve vymanit.

„Kdybych to věděl, jel jsem do Žďáru raději oklikou přes Obyčtov a na Mělkovice,“ prohlásil Jan Vaněček, který se krátce po osmé hodině ranní snažil dostat z Ostrova nad Oslavou do Žďáru.

Na žďárských silnicích se ve středu v dopoledních hodinách pohybovaly desítky zemědělských strojů. Zemědělci brali protest jako poslední možnost poté, co se ze strany ministerstva zemědělství po opakovaných slibech nedočkali žádné snahy o změnu pro ně neakceptovatelného systému chovu mléčného skotu.

„Na silnice v okrese vyjelo zhruba pětašedesát traktorů a další techniky. Omlouváme se lidem, kterým naše akce zkomplikovala cestu, ale chceme, aby se o našich problémech obecně vědělo a aby je už konečně někdo začal řešit,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory ve Žďáře nad Sázavou Václav Špaček.

-------------

Fotogalerii a video najdete ZDE