„Uplynulá sezona bohužel pěstitelům ovoce příliš nepřála, a tak asi nemůžeme počítat s tím, že bychom překonali loňský rekord sto šedesáti vzorků. Už nyní ale víme, že v soutěži budou některé velmi zajímavé pálenky a věřím, že alespoň přes ně se dostaneme," dodal Plodek.

Všichni, kdo by chtěli přihlásit své ovocné pálenky a utkat se o diplomy a ceny, tak mohou učinit nejpozději do sobotního poledne přímo u organizátora Jaromíra Plodka v Kozlově u Křižanova či v pálenicích v Kozlově u Křižanova, v Osové Bítýšce a v Lavičkách.

„Soutěží se dle kategorií ovoce, z jednotlivých vítězů se potom vybírá šampion výstavy. Vzorky označte druhem ovoce, rokem výroby a procentem alkoholu, a případně i místem pálení. Přijímají se vzorky s maximálně pětapadesátiprocentním podílem alkoholu," upřesnil organizátor.

Přihlášené vzorky budou komisaři hodnotit v sobotu ve velkomeziříčské hasičce. Na stejném místě se o týden později uskuteční veřejná výstava, na níž bude možné ochutnat všechny přihlášené pálenky. Loňským šampionem se stala slivovice Roberta Chatrného z Kozlova.