Majitelé budovy v centru města nejprve uvažovali o vybudování hotelu, na což chtěli získat dotace z evropských fondů.

Avšak vzhledem k tomu, že s žádostmi nebyli již několikrát úspěšní, dostala zelenou varianta výstavby polyfunkčního domu. „Chtěli bychom tam namísto hotelu vytvořit polyfunkční dům. Vybudování tohoto centra je však otázkou několika let,“ řekl před časem reportérům Žďárského deníku Aleš Zadražil, ředitel akciové společnosti Stavos Brno.

Podle nově vytvořených stavebních studií by víceúčelová budova, na jejíž vybudování bude třeba vynaložit částku v řádech milionů korun, měla mít pět podlaží.

Přízemí bude dominovat restaurace a nejrůznější drobné obchody, další poschodí budou patřit kancelářím, bytům a ubytovacím prostorám. „Součástí objektu bude i podzemní parkoviště, jež by mělo mít kapacitu pro pětačtyřicet aut. Ta by k parkovacím plochám nepřijížděla přes náměstí, nýbrž zezadu od pošty,“ informoval starosta Žďáru Jaromír Brychta. Barevně i tvarově by měla budoucí stavba odpovídat budově banky, která sídlí přímo na protější straně ulice – převládat by měla barva červená a bílá, shodný s bankou bude také zakulacený roh nového objektu.

„Ten umožní otevřený a široký výhled na náměstí Republiky i pěší zónu. Navíc tím, že nová budova má vzhledově kopírovat stavbu naproti, nebude v centru města působit nijak rušivě,“ dodává Jaromír Brychta.

Demolice

Změnou budoucího účelu budovy se však nic nemění na skutečnosti, že před započetím nové výstavby bude torzo bývalého hotelu Bílý lev srovnáno se zemí. A to i přesto, že staticky je budova doposud v pořádku. „Vždy jednou ročně provádíme technickou kontrolu. Ani po provedení té poslední nebyly shledány žádné závady. Stavebně i staticky budova odpovídá,“ vysvětlila žďárská místostarostka a senátorka Dagmar Zvěřinová s tím, že v minulosti se vyskytl pouze problém se zatékáním vody do objektu, který firma po upozornění ale ihned odstranila.

Přestože je ale v otázce demolice již jasno, žádost o likvidaci objektu nebyla doposud podána. „Máme tu pouze požadavek o změnu stavby před dokončením,“ dodává Brychta. V současné době tedy stavební studie prochází rukama odborníků v jednotlivých odborech městského úřadu. Jejich pracovníci poté vydají ke studii prohlášení, která rozhodnou o budoucnosti plánovaného projektu.

„Stavební řízení jako takové ještě neběží, společnost zatím nemá kompletní technickou dokumentaci. Až se vyjádří jednotlivé odbory, může být řízení teprve zahájeno,“ říká Dagmar Zvěřinová. Představitelé města se o úpravy budovy bývalého hotelu snaží již několik let. Nový impuls k řešení současné situace jim dal také požár, který v opuštěném objektu vypukl 11. ledna tohoto roku.

Jak tehdy řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, bylo nakonec zjištěno, že v budově hořel stavební odpad. Jelikož nevznikla žádná škoda, vyšetřovatel se příčinou požáru nezabýval.