Vratislavovo náměstí bylo v podvečer 24. prosince zcela zaplněno. Rok co rok tam z věže kostela svaté Kunhuty troubí muzikanti koledy do čtyř světových stran. „Zašli jsme na hřbitov zapálit svíčku a pak jsme zamířili na náměstí. Štědrovečerní troubení si nenecháme nikdy ujít, bez něj si náš Štědrý den už ani neumíme představit. A domů si pak ještě doneseme betlémské světlo," řekl Libor Smejkal z Nového Města na Moravě.

Rokytnem se začnou ozývat tóny koled až hodinu před půlnocí. „Tradici zpívání koled jsme založili asi před devíti lety. Jednou jsme se na Štědrý den šli po rozbalení dárků projít a na návsi jsme potkali další sousedy. Někoho tehdy napadlo, že bychom si mohli společně zazpívat. A líbilo se nám to tak, že jsme si to za rok zopakovali. Teď už chodíme v jedenáct večer na náves úplně automaticky," vysvětlila jedna ze zakladatelek štědrovečerního zpívání vánočních písní v Rokytně Leona Hrdinová.

„Už jsme zpívali pod deštníkem i ve sněhové vánici. Letos to bylo mnohem příjemnější, až na ten vítr. I když koledy v našem provedení nejsou právě dokonalé, těšíme se na ně. Setkáme se s přáteli a je nám dobře," doplnila další pravidelná účastnice Marie Nekvindová.