Proč kandidujete do Senátu, když máte ve svém volebním programu snahu o jeho zrušení?
Pro změnu musejí hlasovat jak poslanci, tak senátoři. Neumím si představit, že kandidát, který takový bod nemá v programu, bude ochoten si sám „vypustit rybník“. Občané jsou s fungováním Senátu a vystupováním senátorů naprosto nespokojeni, a to i proto, že tito jsou na veřejnosti známí spíše pochybnými výroky na hranici zákona, někdy i za ní, a dalšími aktivitami, než konkrétními národu prospěšnými skutky.

Co by se pro vás změnilo v případě, že byste se stal senátorem?
Téměř nic. Zůstala by mi spousta cestování, které musím v souvislosti se svojí prací absolvovat i nyní. Moje práce se v současné době dá vykonávat prostřednictvím telefonů a počítačů, s tím, že do kanceláře tak jako tak dojíždím na jakési kontrolní dny. Rodina je v podstatě zvyklá na moji spíše nepřítomnost během pracovního týdne. V případě neúspěchu nebo po zrušení Senátu bych se ke své činnosti vrátil, a nemusel bych se obávat, že nenajdu práci. Jsem zvyklý se o sebe starat sám. Na platu senátora bych nebyl závislý.

Myslíte si, že dostat se do vysoké politiky je vzhledem k obecně negativnímu názoru veřejnosti na ni výhrou?
V žádném případě ne. Výhra to není, a bude skutečně dlouho trvat, než si politici nějakou důvěru občanů vybudují. Je potřeba, aby lidé vyžadovali osobní odpovědnost od všech veřejných činitelů, a aby tito lidé byli odvolatelní. Alespoň bych se o to pokusil.

Jste ale jenom člověk, určitě tedy máte kladné vlastnosti, ale i neřesti…
Sebe je vždycky těžké objektivně hodnotit. Moje neřesti? Neholduji ani ženám, ani hazardu, alkoholu či jiným návykovým látkám. Mezi moje stinnější stránky patří drzost, která některým lidem připadá až jako arogance. Určitě mám značnou dávku ješitnosti a pýchy a mohla by se počítat i škodolibost a někdy zlomyslnost.

A teď ještě ty klady…
S tím objektivním hodnocením je to stejné jako u těch negativ. Kladných vlastností mnoho nemám, ale myslím, že by se mezi ně mohla počítat cílevědomost, houževnatost, loajalita, láska k vlasti i k rodině, která je pro mě nejdůležitější ze všeho. A mám i bezmeznou víru. Ve vyšší moc, ale i v to, že existuje spravedlnost.

Popisování koníčků je asi podstatně jednodušší než popis vlastních kladů a záporů, ne?
To ano. Mezi moje koníčky patří sporty, a to všeho druhu – na rekreační úrovni, cestování, četba.

--------------

Přehled článků k senátním volbám najdete ZDE