Jedenáct set korun bez jedné koruny zaplatí letos jeho návštěvníci za celodenní vstupné. „Určitě je to poměrně vysoká částka. Když si vezmeme, jaký rozpočet má běžná rodina, je to jistě do jejich rozpočtu zásah. Na druhou stranu jsme ale nikdy netvrdili, že jsme nejlevnější zábava. Většina návštěvníků u nás tráví šest sedm hodin. Jde o zábavu na celý den. V ceně vstupenky má člověk veškeré tobogany a atrakce,“ řekl k cenám už dříve ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

Taková cena se zdá přemrštěná Lukáši Radkovskému z Třeště na Jihlavsku. „V životě bych do bazénu za takovou cenu nešel. Rozhodně se mi nechce dávat peníze navíc za nějaké tobogany a podobné blbosti. Na to mě neužije,“ ohradil se vůči cenám muž z Třeště. Mnohem radši využívá přírodní koupaliště. „Nejčastěji jezdím do lomu v Čenkově. Rád mám také Malý a Velký Pařezák,“ dal Radkovský tipy na rybníky, které lidé na Vysočině mohou využít.

Sen o novém bazénu musí Pelhřimovští odložit. Město potřebuje šetřit.
Město musí šetřit: nový bazén v Pelhřimově nebude

Levnější alternativou je také například koupaliště Malvíny v Třešti. To své brány otevře tuto sobotu. Vůči uplynulým dvěma letům si plavci nepřiplatí ani korunu. Jeden celodenní vstup pro dospělého stojí osmdesát korun. „Pro návštěvníky máme nachystané rovnou dvě novinky. Zaprvé bude kvalitnější voda než v minulých letech. Upravili jsme čistící zónu. A pak jsme vyměnili umělý trávník kolem koupaliště za živý,“ prozradil starosta města Vladislav Hynk.

Na Třebíčsku je nejlevnější koupaliště v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Byl to cíl, kterého jsme chtěli dosáhnout. Oproti ostatním totiž nemáme vyhřívaný bazén. Spoléháme na sluníčko. Dívali jsme se, jak s cenami pohybují ostatní bazény v okolí. Přesto jsme zdražili o deset procent,“ prozradila Helena Navrátilová, která se o bazén stará. Lidé do něj budou moci poprvé zavítat prvního července. Děti v něm najdou nové pískoviště či houpačky.

Jakub Skočdopole pořádá akce nejen pro děti.
Organizace akcí je pro mě vášní, říká bavič z Polné. Udělal rekordní špagetu

Navyšování cen vstupného do bazénů nepřekvapuje ekonoma Petra Pelce. „Náklady koupališť rostou, takže se dalšímu zdražení pravděpodobně nevyhnou. V případě pozitivního vývoje ekonomiky se u těch větších a dražších zařízení dá očekávat i zlevnění vstupného, což u těch levnějších nečekám. Tam pokud dojde k nárůstu ceny, tak to bude trvalá změna,“ informoval ekonom.