Od května do září se ve třinácti ligových závodech utkalo celkem 22 týmů žen a 47 týmů mužů. Mezi posledně jmenovanými přemožitele nenašli hasiči z Laviček. „Jaký je recept na obhajobu? Dá se to určitě natrénovat. Trénink je jednak o běhání s hadicemi, ale v dnešní době je hasičský sport o atletické průpravě, takže přes zimu hodně atletiky, hodně dřiny, hodně odříkání, přes léto hodně tréninku s vodou. Samozřejmě musíte mít sedm stabilních a kvalitních lidí, na které se můžete spolehnout a kteří to s vámi všechno odběhají. A když je ještě trocha toho štěstíčka, výsledky se dostaví," poradil za držitele aktuálního rekordu ligy, 16,80 vteřiny, Vlastimil Voda.

S oslavou jeho souputníci neotáleli a přizvali také mnohé své fanoušky a přátele. Jeden z nich si pro vítěze připravil překvapení. „Koupil jsem vám kompletní sadu hadic pro požární útok. Trošku se pochlubím - je to to nejlepší, co se dá momentálně na trhu koupit. Dnes jsem se dozvěděl, že u vás bude v příštím roce Extraliga. Mám pro vás motivaci: pokud se umístíte v příštím roce na bedně, dostanete novou mašinu. Krokouše nikdo nezastaví. Já když se rozhodnu, tak taky činím," slíbil Libor „Krokouš" Zeman z Nového Města na Moravě, před úrazem sám aktivní účastník požárního sportu.

Nejlepší ženy 20. ročníku soutěže jsou v týmu Velké Meziříčí FŇ. „Jsme moc šťastné, protože minulý rok jsme hodně bojovaly a nedařilo se nám. A letos se to bojování konečně vyplatilo. Na oslavu se pokusíme sejít se a dáme si prasátko a vínečko," usmívala se Kristýna Havelková za skupinu děvčat, která o bod překonala rekord ligy v rozdílu mezi prvním a druhým místem – druhý Netín porazily vítězky o 76 bodů.

O úctyhodných 26 pozic nahoru v tabulce se v meziročním srovnání posunuli hasiči z Kamenné. „Loni jsme totiž absolvovali jenom jeden závod. Dobrý výsledek je samozřejmě dílem týmové práce. Trénovali jsme kvalitně. Dali jsme do toho hodně srdíčka. Hlavně to štěstíčko. A taky troška lásky. Oslavíme to kvalitně. V posilovně to asi nebude," odpovídali střídavě sedmí muži Žďárské ligy.

Skokanky v ženské kategorii si polepšily „jen" o sedm příček a s pokřikem „Nasát!" soutěží za Heroltice. „Je to bezvadné," neskrývala radost ze čtvrtého místa Naďa Michalíková. „A měly jsme i štěstí, nejen v závodě," přispěla Lenka Sýkorová. „Přes zimu nám totiž otěhotněly tři holky. Když jsme si sehnaly náhradnice, otěhotněla v květnu další, tak jsme v sezoně ještě musely doplnit počet," vysvětlila Alena Michalíková, dcera první mluvčí.

Nejlepších deset týmů mužů se seřadilo následovně: Lavičky (181 bodů), Netín Cirkus (144), Čikov (131), Stanoviště (120), Radostín nad Oslavou B (115), Krokočín (109), Kamenná (101), Meziříčko (87), Lhotky Sport (84) a Benetice A (83).

Top 10 hasiček je: Velké Meziříčí FŇ (131 bodů ), Netín (55), Radostín nad Oslavou (54), Heroltice (53), Krokočín (50), Pavlov Experiment (47), Kuřim Sport (44), Jasenice (33), Lhotky (25) a Meziříčko (8).

Nejlepší závod v tomto ročníku připravili členové Sboru dobrovolných hasičů Radostín nad Oslavou a nejlepší stroj letošní sezony má SDH Čikov.

„V prvním ročníku bylo osm soutěží, osmnáct družstev mužů a čtyři družstva žen. v prvních letech dominovali muži z Kundratic a ženy z Velkého Meziříčí. Když počítám i letošní sezonu, v kategorii mužů šestkrát vyhrály Kundratice, šestkrát – letos vyrovnaly – Lavičky, třikrát Litava, dvakrát Hluboké a po jednom vítězství v ročníku braly Stanoviště, Maršovice a Krokočín. V ženské kategorii bez ohledu na označení týmů devětkrát zvítězilo Velké Meziříčí, třikrát Lhotky, dvakrát Lhotky Team, dvakrát Olší, dvakrát Krokočín a po jednom vítězství braly Heroltice a Sychotín," ohlédl se za dvacetiletou historií požárního sportu moderátor sobotního podvečera a jeden ze zakladatelů Žďárské ligy Miroslav Jágrik.

Nejvíce polibků rozdal a dostal Vladimír Sklenář, vedoucí výkonné rady Žďárské ligy, velitel SDH Netín a starosta okrsku Měřín. Pořadatelé mu k jeho čtyřicetinám připravili a na plátno promítli sestřih z jeho nejlepších výkonů v požárním útoku i jeho nejzábavnějších záběrů a grimas. A nechyběly ani zdravice a přání. „Vlaďo, já ti přeju, ať ti to ještě dlouho běhá – je to hasič, jo?" nebo „Čau Vlaďo, já bych ti chtěl popřát všechno nejlepší – Já taky. A vydrž ještě dvacet let, Jágre," nebo „A ať se dožiješ dalších čtyřiceti let," nebo „Cože? Vlaďovi Sklenářovi je čtyřicet? On je takhle starej? Je to vůbec možný?" či „Všechno nejlepší k narozeninám, dědku," vtipkovali bratři hasiči i sestry hasičky na videu.