„Ten kopr vedle růží pěstovala už babička. Nikdy jsme pro něj neudělali samostatný záhon. Prostě roste mezi růžemi. Přiznávám, že to nemá logiku, ale je to u nás už taková tradice,“ směje se úspěšný zahradník.

Práce s hlínou a rostlinami jej bavila odmalička. I když tento obor nikdy nevystudoval, dokáže na zahradě hotové zázraky. Jeho zahradnické počátky byly ovšem prý spíše úsměvné. „Bylo mi asi osm let a strašně jsem si chtěl vypěstovat vlastní rajčata. Takže jsem si vysel semínka a ony mi vyklíčily. Pak jsem si z latěk stloukl dvě buňky a do nich jsem všechny ty sazeničky vysázel. Pěkně jednu těsně vedle druhé. Takže z nich samozřejmě nic nebylo,“ popisuje počátky své zahradnické kariéry Petr Broža.

S budováním zahrady v Moravci s manželkou začali koncem osmdesátých let. „První kameny na skalku jsem vozil starou škodovkou stovkou. Pak favoritem. Vozil jsem je z Buchtova kopce, kde je takzvaná okatá rula,“ vzpomíná.

Těšetické vyděsil větrný vír.
Těšetické vyděsil větrný vír. Tornádo to nebylo, uklidňuje autor videa

Zahrada rozkládající se na šestnácti stech metrech čtverečních je okrasná i užitková. Základem okrasné části jsou listnaté i jehličnaté dřeviny. „Často je kromě trvalek doplňujeme i letničkami a balkónovkami. Rádi nakupujeme nové rostliny, koronavirus ale stopl výstavy. Aspoň jsme ušetřili,“ usmívá se Petr Broža.

Na své zahradě už toho má tolik, že novinky, které nakoupí, už často nemá kam sázet. Proto vymyslel jednoduché řešení. „U dřevin odstraním spodní část a tlačím je nahoru. Dole pod nimi se pak zase najde místo na něco nového,“ vysvětluje.

V zahradě je spousta tajemných zákoutí. „Mám je tam schválně, schovávám se tam před manželkou. Těžko mě pak hledá,“ žertuje zahradník.

Spletí uliček se lze dostat až ke skleníkům. Na rozdíl od zimy jsou otevřené a sluneční paprsky se tak dostanou až k citroníkům, pomerančovníkům a dalším subtropickým rostlinám. Těch má Petr Broža ve skleníku stovky. „Na jaře to tam kvetlo. Teď se pomalu vytváří malé plody. Současně tam jsou i některé starší plody, které nestihly dozrát. A sem tam se mi nějaký pomerančovník zblázní a vykvete teď,“ komentuje netradiční kombinaci květů a plodů ve skleníku Petr Broža.

V pátečním přípravném utkání sehráli divizní fotbalisté Žďáru (v bílém) proti Znojmu partii dvou naprosto rozdílných poločasů.
OBRAZEM: Přestřelka vyzněla pro fotbalisty Žďáru. Ti zdolali třetiligové Znojmo

Některé subtropické rostliny jsou v květináčích přestěhované před skleník. Nejsou tam ale samy. K jejich kmínkům se tulí balkónovky, především petúnie. „Mám strašně rád petúnie pro nespočet barev a neustále nové varianty. Množím si je i sám, hlavně řízkováním. Vždycky je sázím k vyšším rostlinám. Je to o tom, že buď tam bude růst nějaký plevel nebo kytičky. Já jsem pro kytičky. A je to při jednom zalévání,“ objasňuje Petr Broža.

Zahrada ale není jen okrasná a exotická, ale také užitková. Květiny doplňují ovocné stromy, v sousedství jsou zeleninové záhony a v dalších sklenících pěstuje Petr Broža papriky a rajčata. „Papriky už jsem i sklízel. Mám tu i okurky. A rajčat tady mám několik druhů,“ vyjmenovává Petr Broža.