Žďárská místostarostka se snažila prosadit tisícikorunový příspěvek, který by žďárským rodičkám pokryl výdaje spojené s pobytem v nemocnici. „Myslím si, že placení poplatků za porod a následnou péči je nemorální a hloupé, chceme proto maminkám alespoň trochu ulevit,“ prohlašuje Zvěřinová.

Od prvního ledna totiž platí v nemocnicích matky i jejich novorozené děti regulační poplatky stejně jako všichni ostatní pacienti. Rodička v nemocnici s dítětem stráví průměrně pět dní. Za tuto dobu zaplatí celkem šest set korun, avšak v případě zdravotních komplikací se pobyt v nemocnici může prodražit.

Pro návrh Zvěřinové zvedli ruku jen dva radní z osmi přítomných. Proti byla třeba i radní a zároveň dětská lékařka Marie Košťálová. „Matka s dítětem je dostatečně saturována státem. Na různých příspěvcích a zvýhodněních dostane rodina v prvním roce dítěte až sto čtrnáct tisíc korun, a v takové částce se šest set korun úplně ztratí,“ míní Košťálová.

Zvěřinovou k navržení příspěvku vedla mimo jiné skutečnost, že Michaela Šojdrová, místopředsedkyně lidoveckých poslanců a původní navrhovatelka zrušení poplatků pro novorozence, svůj návrh nakonec v Poslanecké sněmovně stáhla. „Ročně se ve Žďáře narodí sto padesát až dvě stě dětí, a myslím si, že ten příspěvek by město určitě nezruinoval,“ říká místostarostka. Rada města však měla jiný názor a návrh neschválila.

Dagmar Zvěřinová

Pro příspěvek hlasovali pouze dva radní z osmi přítomných. „Odpor většiny radních k pomoci maminkám mě překvapil. Nevzdám se. Pokusím se návrh prosadit v zastupitelstvu. Snad se mi podaří přesvědčit zastupitele, aby se na věc nedívali politicky. Maminky si to určitě zaslouží,“ říká Zvěřinová.

Nyní novorozenci sice nedostávají finanční příspěvek, ale při vítání občánků obdrží věcný dárek, obvykle knížku, medaili, květiny a DVD s nahrávkou obřadu. „Myslím si, že tyto věcné dary, které dětem zůstanou na památku, jsou vhodnější než jednorázový příspěvek,“ domnívá se Košťálová.

Jana Ševčíková