Těmito místy údajně prošel či proběhl, když tvořil divadelní hru Dobytí severního pólu. Na náměstí je výchozí bod Stezky Járy Cimrmana. Informuje pocestné, že je čekají zastávky zvané Plahočiny.

Některé jsou pojmenovány podle jednotlivých taktů pětitaktního motoru - Cimrmanova vynálezu. Ten měl nejenom sání, kompresi, výbuch a výfuk, ale i pátý takt - odpočinek. Na desce však není zřejmé, kudy k další Plahočině. Kdo se v okolí nevyzná, od místních zjistí, že stezka kopíruje žlutou turistickou značku.

Trasa po sedmi kilometrech končí u takzvaného Pohlaví Járy Cimrmana. „Jde o místo, odkud je Mistrova hlava umístěná na podstavci vidět pouze po hlavu. Znamená to, že stojíte na Pohlaví Járy Cimrmana,“ vysvětluje nápis.

Lomnice nabízí i historické zajímavosti. Na náměstí stojí farní kostel Navštívení Panny Marie. V jeho blízkosti, na místě zaniklého středověkého farního kostela svatého Víta, je morový sloup z roku 1710. Je to poděkování za to, že se v letech 1679 – 1680 městečku vyhnula morová epidemie. V Lomnici je také možné uvidět židovskou synagogu a navštívit židovský hřbitov.