Službu nabízí už jen regionální pracoviště pro Kraj Vysočina Státního zdravotního ústavu, které sídlí v jihlavském Domě zdraví.

Anonymní testy jsou díky grantu zdarma, a přestože počet HIV pozitivních a nemocných AIDS v republice roste, zájemců o testy nepřibývá.

„Je to možná i tím, že osvěta je dnes nižší než v předchozích letech a do povědomí populace se dostává, že AIDS se už dá léčit, což se ovšem zatím v praxi neděje, ačkoliv jisté pokroky v boji s nemocí jsou,“ sdělila lékařka Irena Zimenová z jihlavského pracoviště Státního zdravotního ústavu. „V kraji zůstala jedna AIDS poradna místo původních pěti, a pro mnohé se tím ztížila dostupnost odběru. Mohou sice požádat svého praktického lékaře, ale toho se většina lidí z důvodu možné ztráty anonymity obává,” připomněla Irena Zimenová.

V Kraji Vysočina je nyní evidováno 16 HIV pozitivních lidí, všichni si ale test nechali udělat jinde než v Jihlavě.

Případný pozitivní výsledek krevního testu se pak ještě posílá specializovanému pracovišti do Prahy, kde se ověřuje. Hlášení o těchto případech podléhá Národní referenční laboratoři pro AIDS.

„Na testy je nejlépe přijít tři měsíce po rizikovém chování, aby protilátky byly skutečně průkazné a nevzniklo takzvané imunologické okénko,“ uvedla lékařka. Vysvětlila, že že se jedná o dobu, kdy si ještě vyšetřovaný nestačil po své HIV infekci vytvořit průkazné protilátky. To pak může způsobit falešně negativní nález a test je třeba opakovat.

K odběru krve se na jihlavském pracovišti není třeba objednávat. Lépe je si ale předem telefonicky ověřit, kdy se k němu dostavit.