Výsledky testování na školách v Kraji Vysočina odhalily během prvních pěti dnů třináct pozitivních osob. Osm dětí a pět zaměstnanců škol. Celkem bylo provedeno téměř 52 tisíc testů.

Podle aktuálních informací je nyní zavřená jedna třída ve škole v Oudoleni na Havlíčkobrodsku a další v základní škole Rošického v Jihlavě. „Školáky z těchto tříd čeká PCR test aby byla vyloučena falešná pozitivita,“ doplnil krajský hygienik Jiří Kos.

Základní škola Oudoleň je trojtřídní. „Podle mých informací je zavřená jedna dvojtřída. Jako velký problém pro obec to ale nevidím,“ sdělila starostka Oudoleně Blanka Zvolánková.

Podle zástupce ředitele základní školy Evžena Rošického Jihlava jsou v karanténě dvě děti a učitelka. "Antigenní testy dokázaly odhalit pouze několik jednotek pozitivních případů, u kterých se dále tento výsledek musí konfirmovat PCR testem,“ upozornil Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Statistiky vykazují vyšší čísla neprůkazných testů, těch je evidováno 1158.S ohledem na tuto skutečnost a při zvážení limitů antigenního testování se radní Jan Břížďala přiklání ke zvážení nákupu přesnějších PCR testů: „Plošné zavedení PCR testování s využitím metody poolingu by bylo vhodnějším řešením, avšak tento postup by musel být řešen systémově, finančně podpořen ze státní úrovně a laboratoře musí být na takové testování kapacitně připravené.“dodal.

Jde hlavně o cenu

Podle krajského hygienika Jiřího Kose nejsou výsledky testů zas tak špatné. "Záchyt je zatím minimální. Mluví se o PCR testech, ale tady jde hlavně o cenu," konstatoval hygienik.

Hladce probíhaly testy ve škole Krásovy domky v Pelhřimově. „U nás se testovalo 130 dětí. Všechny testy vyšly negativně. Máme z toho radost,“ informoval ředitel Pavel Rafaj.

Žádný pozitivní výsledek nezaznamenali ani v základní škole Wolkerova v Havlíčkově Brodě. „Samozřejmě, předčasně se radovat nebudeme, uvidíme, jak co dál,“ podotkl ředitel Miloš Fikar. Asi desítka rodičů s testy nesouhlasila. „Takže děti se učí doma,“ dodal ředitel.

Všichni negativní

Ani v jihlavské základní škole Havlíčkova se zatím neobjevil žádný pozitivní test. „To je pro nás důležité,“ zdůraznil ředitel školy Radim Fojt. Na otázku, jak je spokojený s kvalitou testů, odpověděl: „To neumím posoudit.“ Ve škole otestovali na prvním stupni asi sto žáků. „Procento rodičů, kteří by neposlali dítě do školy kvůli testům je mizivé,“ zdůraznil. Školní docházku si v domácím prostředí odbude podle ředitele asi deset dětí.

Informovat rodiče o antigenním testu se rozhodl ředitel třebíčské školy Benešova. „Natočili jsme video, kde jsme ukázali, jak testování probíhá, že se nemusejí bát,“ zdůraznil ředitel Jan Vaněk. Ve škole se testuje 150 dětí, pozitivní nebyl zatím nikdo. V třebíčské základní škole T. G. Masaryka se testovalo skoro 200 dětí. Podle ředitele Martina Hlávky se neobjevil žádný pozitivní test. „Rodičům, kteří měli obavy kvůli testu, jsme vše vysvětlili. Ukázalo se, že jsou to rozumní lidé,“ konstatoval.

Konec senzacím

Rodiče, kteří se báli antigenních testů ve škole Švermova ve Žďáře nad Sázavou se podle ředitele Jaroslava Ptáčka přišli nejdřív zeptat, co testy obnášejí. „Přišlo jich asi dvacet. Všechno jsme vysvětlili.

V jihlavské škole Kollárova zůstala minulý týden téměř celá třída třeťáků doma. Rozhodli to rodiče, kvůli testování. „Konec senzacím. Těch dvacet rodičů byla výjimka, všichni jsme negativní,“ vzkázal Deníku ředitel školy Tomáš Zeman.

Školáci prvního stupně se ve škole testují dvakrát týdně. V pondělí a ve čtvrtek. Po dobu vyučování nosí děti roušky. Dítě, které je pozitivní v pondělí, jde podle zdravotní sestry Evy Mikulecké domů a pak na PCR test. „Když se objeví pozitivní dítě ve čtvrtek, jde do karantény celá třída a celá třída na PCR test,“ dodala.

Výsledky testování na školách v Kraji Vysočina odhalily během prvních pěti dnů třináct pozitivních osob – osm dětí a pěti zaměstnanců škol. Celkem bylo provedeno téměř 52 tisíc testů. „Antigenní testy dokázaly odhalit pouze několik jednotek pozitivních případů, u kterých se dále tento výsledek musí konfirmovat PCR testem, aby se vyloučila falešná pozitivita,“ upozorňuje Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Statistiky vykazují vyšší čísla neprůkazných testů, těch je evidováno 1158.

Jak vypadlo testování ve školách

Ždírec nad Doubravou – 100 dětí, 7 bez testu 0 pozitivní
Pelhřimov Krásovy domky – 130 dětí, 0 pozitivní
Wolkerova Havlíčkův Brod – 150 dětí, 10 bez testu, 0 pozitivní
Jihlava Havlíčkova – 100 dětí, 10 bez testu, 0 pozitivní
Třebíč Benešova - 150 dětí, 0 pozitivní
Třebíč T. G. Masaryka – 196 dětí, 0 pozitivní
Žďár nad Sázavou Švermova – 220 dětí, 0 pozitivní