Teploty kolem deseti stupňů nad nulou a slunečné počasí.

Víkendová idyla, která potěšila hlavně lidi na procházkách, se změnila v černou můru pro obyvatele domů podél řek a potoků.

Kvůli odtávání sněhu na horách se přes víkend zvedly hladiny některých toků. Alespoň první stupeň povodňové aktivity platil do včerejšího večera minimálně na 18 místech České republiky.

Nejvážnější stav panoval nejspíše na západočeské Radbuze při odtoku z Českého údolí, kde voda dosáhla druhého stupně povodňové škály. Problémy ale hlásili i vodohospodáři z východu Čech a prakticky celé Moravy.

Nejhorší za sebou

Meteorologové upozorňují, že voda se může vylít z břehů i v následujících dnech, to nejhorší ale snad máme za sebou. „Tání na horách, které hlavně způsobilo zvýšené hladiny, v týdnu zpomalí,“ potvrdila Deníku Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu. Důvodem je hlavně zima a chlad, které znovu začnou ovlivňovat charakter počasí.

Ještě během pondělí by nejvyšší denní teploty mohly dosáhnout na plus pět až plus devět stupňů. Již v úterý ale začnou denní teploty klesat na tři až sedm stupňů a v oblastech s nadmořskou výškou nad pět set metrů budou padat srážky smíšené nebo sněhové. Na horách tak zcela jistě do čtvrtka napadne další nový sníh.

Meteorologové minimálně pro pondělí rovněž varují před silným jihozápadním až západním větrem. Ten může v nárazech na horách dosáhnout rychlosti až 110 km/h.¨

Pro ty, kteří se o víkendu nabažili teplejšího počasí, mají meteorologové dobrou zprávu v podobě dlouhodobé předpovědi na tento měsíc.
Podle ní by jaro mělo nastat možná již v polovině března. Ve druhé dekádě března by se denní teploty měly nejprve držet v rozmezí pět až jedenáct stupňů, ke konci měsíce by však teploty přes den mohly šplhat až k 19 stupňům. „Takové teploty by už značily, že přichází skutečné jaro,“ dodala Milena Ferebauerová.

-----------------

Které řeky by se mohly vylít z břehů