„Budeme rádi, když nám lidé dají vědět, jestli kudlanky ve Žďárských vrších nezahlédli. Konkrétně nám jde o území Žďárska, Hlinecka, Novoměstska a Jimramovska,“ upřesnil zoolog Petr Mückstein.

Tento teplomilný hmyz se v posledních letech začal šířit i do severnějších oblastí, do chladnějších, vyšších poloh. „Ve Žďárských vrších jsme ji poprvé našli v roce 2007. Donedávna jsme měli za to, že veškeré nálezy jsou ojedinělé a náhodné. Že jde o zavlečené jedince. Kudlanka velice často třeba „jezdí stopem“ – v Brně nasedne na auto a nechá se dovézt na jiné místo,“ usmál se Petr Mückstein.

V letošním roce se situace změnila. Ochranáři objevili na dvou lokalitách dvě stabilní kudlančí populace. „Zjistili jsme, že se kudlanky u nás i množí. To se dřív nestávalo. Nalezli jsme už desítky jedinců a také nakladená vajíčka, což znamená, že na stejném místě musely být i vloni,“ poznamenal zoolog.

Kudlanky zažívají velký boom, začínají se šířit po celé Evropě. „Jedinci se vyskytují i na severu Polska nebo Německa. Tento fenomén je spojený s globálním oteplováním. Kudlanka nábožná není schopna přežít zimu, pokud jsou opravdu silné mrazy. Díky tomu se v minulosti vyskytovala u nás pouze na jižní Moravě, třeba na Pálavě. Dnes už ji najdeme i ve vyšších polohách,“ řekl Petr Mückstein.

Spanilá jízda traktorů projela Novým Městem před dvěma lety. Letos vyjede znovu.
Z Maršovic odstartuje více než stovka traktorů. Zamíří do Vysočina Areny

Tento hmyz je známý zejména kvůli svému sexuálnímu kanibalismu. Samička si totiž po páření pochutná na svém partnerovi. Podle mínění zoologů ale k tomuto jevu dochází pouze v případě, že mají kudlanky nedostatek potravy.

Jedinci tohoto hmyzího druhu mohou mít různý vzhled a barvu, lze najít hnědou i zelenou variantu. V přírodě jsou kudlanky snadno rozpoznatelné, zejména podle trojúhelníkové hlavy s velkýma očima. „Jde o velmi atraktivní, velký hmyz. Pokud kudlanku někdo potkal, určitě si ji vyfotil, třeba mobilem. Byli bychom rádi, kdyby nám lidé fotografie poslali,“ požádal veřejnost o pomoc Petr Mückstein.

Případní nálezci mohou posílat informace o svých pozorováních a fotografie na e-mailovou adresu petr.muckstein@nature.cz. Připojeny by měly být další podrobnosti. „Datum a místo nálezu, popřípadě i okolnosti, při kterých se s kudlankou potkali,“ doplnil zoolog.