„Vyhláška stanoví povinnost zahájit vytápění, pokud je dva dny po sobě průměrná teplota nižší než třináct stupňů a není výhled na zlepšení počasí, což se stalo,“ vysvětlil Jiří Kosek, vedoucí tepelného hospodářství žďárské společnosti Satt, která se stará o vytápění části města.

Obyvatelé Žďáru nad Sázavou, kteří jsou odběrateli tepla, tuto skutečnost poznali v úterý odpoledne a ve středu ráno. Stejná situace je i v Bystřici nad Pernštejnem. „Topit jsme začali v úterý, ale není to nic výjimečného. Někdy se začínalo už v srpnu,“ potvrdil Stanislav Loukota z Bystřické tepelné.

Podle něj se ale i přes dřívější zahájení topné sezony letos protopí méně než v jiných letech. „Díky mírné zimě jsme na začátku roku měli menší prodej tepla přibližně o dvacet procent,“ uvedl Stanislav Loukota.

Teplota nižší než třináct stupňů, která je podle vyhlášky rozhodující pro zahájení vytápění, je stanovována průměrem. Každý den se měří v sedm, ve čtrnáct a v jednadvacet hodin.

Pokud průměr klesne pod třináct stupňů dva dny po sobě, začíná se s vytápěním, a to bez ohledu na roční dobu. „Jsme rádi, že se začíná topit, máme chladný byt, takže nižší teploty poznáme okamžitě,“ řekla pětačtyřicetiletá Hana z Nového Města na Moravě.

Tam většině domácností zajišťuje teplo Novoměstská teplárenská. „Domy jsou vytápěny od včerejšího dne,“ uvedl zástupce společnosti Milan Netrh.

Právě v Novém Městě na Moravě si nájemníci obecních bytů v minulosti často stěžovali na vysoké platby za teplo. Radnice to vyřešila nejen dohodou s Novoměstskou teplárenskou o snížení ceny tepla, ale také nainstalováním měřičů.

Ty jsou umístěny na každém radiátoru a lidé si mohou dodávku tepla regulovat sami v jednotlivých pokojích.