Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda má radost, že se podařilo alternativní palivo zajistit. „Všichni víme, že situace s plynem je hodně složitá a máme obavy před blížící se zimou. Ceny energií rychle rostou a vyloučeny zatím nejsou ani výpadky v dodávkách. S vedením Teplárenské jsme proto jednali o alternativních zdrojích už od začátku války na Ukrajině. Použití tohoto paliva si sice vyžádá úpravu technologie, ale Novoměstská teplárenská si ho zajistila za nižší cenu a v dostatečném množství. Lidem, kteří jsou na centrální teplo napojeni by dle jednatele teplárenské společnosti nemělo hrozit, že skokově vzrostou ceny za vytápění, ani jiné vážné problémy v dodávkách tepla. Musím říct, že se mi ulevilo a vedení společnosti bych za aktivní přístup rád poděkoval,“ Informoval Šmarda.

Nové zeleně se dočkali dlouhodobě nemocní v novoměstské nemocnici.
Pacienti novoměstské nemocnice mohou nově relaxovat ve svěží zeleni. Podívejte

Alternativním zdrojem je topný olej, který je vyráběný recyklací jiných olejů. „Je to tedy topný olej na bázi odpadních olejů, vyrobený recyklací. Má v podstatě stejné parametry výhřevnosti jako lehký topný olej. Splňuje to emisní limity, které jsou na to nastavené,“ sdělil jednatel Novoměstské teplárenské Ondřej Pekárek.

Ceny tepla na rozumné úrovni

Používání tohoto paliva obnáší investici do úpravy technologií, jako jsou nákupy nových hořáků, olejových nádrží a různá propojení. „Celkově to vychází mnohem levněji než kdybychom na příští rok kupovali plyn. Díky tomu snad dokážeme udržet cenu na nějaké rozumné úrovni. Plyn je nakoupený ještě do konce tohoto roku. Budu se snažit zprovoznit olejové hospodářství už během podzimu, hlavně kvůli tomu, pokud by plyn vypnuli. V dnešní době si nemůžeme být ničím jistí. Tak abychom měli připravenou nějakou alternativu a abychom mohli topit bez přerušení,“ řekl Pekárek.

Cena tohoto topného oleje se odvíjí od podobného produktu, který se vyrábí z ropy. „Přímo z ropy není, ale vzhledem k tomu, že je to parametrově podobné tak se cena odvíjí od ropného produktu. Ropa od začátku krize vzrostla maximálně dvakrát a plyn vzrostl dvacetkrát, tak šance, že se vyhneme nějakému opravdu skokovému zdražení je velká,“ uvedl Pekárek.

Na sportovce čekají v Novém Městě atraktivnější traily.
Traily budou zábavnější a pumptrack méně vytížený. Nové Město vylepší trasy

Místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek by byl v předpovědích opatrnější. Pan Pekárek tvrdí, že ceny za tento olej by se v příštím roce měly pohybovat v cenách letošního roku. Já jsem v těchto věcech opatrný. Pokud to ještě není funkční, tak bych s předpověďmi nepředbíhal,“ uvedl Marek.