VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Talent se prosadí, říká lektorka kurzu tvůrčího psaní

Žďár nad Sázavou – Již posedmé se letos v září uskuteční ve žďárské Knihovně Matěje Josefa Sychry kurz tvůrčího psaní. V kurzu vedeném pedagožkou Janou Křenkovou se od roku 2004 vystřídali jak -náctiletí studenti, tak i senioři. Mnozí z nich se psaní věnují dodnes a někteří skalní příznivci kurz navštěvují pravidelně. Letošní série tvořivých setkání bude zahájena 21. září v šestnáct hodin, a to opět v areálu žďárské knihovny. Půlroční semestr bude tvořen vždy devadesátiminutovou „výukou“ jednou za čtrnáct dní v úterý.

8.9.2010
SDÍLEJ:

Jana KřenkováFoto:

Jaký bývá o kurz zájem? Kolik míváte ve skupině obvykle lidí?
Tvůrčí psaní nikdy nemůže být „masovou“ aktivitou. Ale pokaždé se utvoří pestrá skupinka lidí různého věku, povolání a zájmů. Nejpočetnější skupinu tvořilo šestnáct lidí, nejmenší pět. Myslím, že pro dobré pracovní klima je ideální osm až deset účastníků. Čím jsou lidé různorodější, tím je kurz přínosnější. Více se mohou překvapovat, a tak se navzájem podněcovat v přístupu k zadáním ve skupinové práci. Věkové rozmezí mezi sedmnácti a pětašedesáti lety, jak už se nám jednou poštěstilo, jsem považovala za ideální!

Jak byste kurz tvůrčího psaní přiblížila někomu, kdo o něm ještě nikdy neslyšel?
Existuje poučka, že je to takzvané řízené psaní, ale není třeba se slovíčka „řízené“ nijak lekat. Vychází z námětů dnes už dostupné odborné literatury o tvůrčím psaní. Nabízí se například určitá technika psaní formou cílených her a cvičení; dodržení jejich podmínek vlastně provokuje k probouzení tvořivé aktivity, ať už ve skupině, nebo u jednotlivce. Podaří-li se, jsou mnozí překvapeni, jaké texty během lekce vznikly. Pobyt v kurzu je i nabídkou: chceš-li, pracuj na tématu i sám.

S jakými ambicemi a očekáváními lidé do kurzu nejčastěji míří? Chtějí se připravit na dráhu spisovatele, nebo se touží u psaní odreagovat?
Hlásí se obě skupiny lidí, i když tu první motivaci obvykle každý tají. Náš kurz není rozhodně návodem na to, jak zvládnout „řemeslo“. Zkus si – a dáme ti nahlédnout pod pokličku! Ocituji výrok, myslím, že od Ivana Vyskočila: „Talent se prosadí sám, schopným se má pomoct.“

A jak se pojí tvůrčí psaní a relaxace?
Každá tvořivá činnost vyžaduje zdravé úsilí a zákonitě poskytuje potěšení, radost, osvěžení. Vždyť studenti přiběhnou často rovnou ze školy, dospělí přispěchají ze zaměstnání. Je třeba si vydechnout a s chutí přepnout. Takže – tvůrčí setkání jako osvěžující sprcha!

Jak bývají setkání organizována? Mají nějaký ustálený harmonogram?
Zájemci se s ní seznámí podrobněji hned v počátku kurzu. Setkání má určitý řád, strukturu, ale ta není neměnná a přizpůsobuje se i momentálnímu obsahu toho, čím se zabýváme. Zmíním se proto jen o úvodu. Začínáme většinou krátkou debatou, průzkumnou sondou do našich zážitků. Převážně čtenářských, ale i do toho, oč se chceme s ostatními podělit, co nám není lhostejné. Nezbytné je, aby se hned v počátku vytvořila atmosféra důvěry, příjemného očekávání iniciativy, a to nejen od lektora, ale od každého. A ten každý co nejdřív pochopí, že se nebude vzájemně „soutěžit“, ale spolupracovat, radit si.

A vlastní psaní? Jak probíhá?
V první fázi jde o cvičení na uvolňování zábran v psaní, o překonávání bloků. O podporu důvěry k sobě a překonání ostychu. Převládají zprvu cvičení společná, ve skupinách, variabilních dvojicích. Odvykáme přežívajícímu hodnocení „dobře – špatně“, což při skupinové práci ani jinak nelze. Osvobozující je i fakt, že svůj pracovní text může prezentovat jen ten, kdo chce. V další fázi si pak stanovíme buď žánr, nebo témata, která jsou odvozená vždy podle zájmu a složení skupiny.

Můžete uvést příklad tématu?
Líbil by se vám sestup do vzpomínky? Nebo inspirace výtvarným dílem? Jak vzniká literární postava? Objevování poezie v nás? Momentka – záznam pozorování? Fiktivní deník?

Jaké další metody v kurzu využíváte?
Uvědomujeme si průběžně nevyčerpatelné možnosti našeho zanedbávaného smyslového vnímání; objevujeme bohatost významů slova, neúprosně odhalujeme fráze, klišé a floskule, jimiž je náš současný jazyk – a tím i naše myšlení obluzováno. Bohatě se inspirujeme i literaturou různých žánrů. Takovou, o níž předpokládám, že ji frekventanti kurzu znají jen mlhavě, nebo je pro ně objevem. Je užitečné její kvalitou poměřovat svoje psaní.

Sledujete tvorbu svých svěřenců, absolventů kurzu?
Samozřejmě! Členy kurzu upozorňuji na možnost účasti v literárních soutěžích. Nebo naopak, kdo má sám tyto ambice a do kurzu se přihlásí, může s ostatními svou přípravu konzultovat. Ať už společně, či v naší bohaté mailové poště. Každý tvůrčí pokus vítám, diskusí o něm se učíme vzájemně. Pokud se vytvoří skupina, která má chuť zhodnotit svoji práci ve společném sborníčku, prezentujeme ho například i na webových stránkách Knihovny M. J. Sychry. Těší mě pochopitelně ocenění frekventantů kurzu nejen v literárních soutěžích, ale i to, že mnozí úspěšně studují vysokoškolské obory, jež s tvůrčím psaním souvisejí. S některými jsem i pak v kontaktu.

A co přináší vedení kurzu vám?
Sebezáchovný potřebný neklid a nejistotu, zda nezklamu a skloubím různá očekávání nově přihlášených účastníků. Radost z každého setkání, kdy něco nečekaného zajiskří. Vědomí, že pobyt v kurzu přináší lidem různého věku, vzdělání a zaměření trvalejší podněty do jejich aktivního přístupu k životu.

Autor: Jana Nedělková

Místo události:
8.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 500 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech KREJČÍ/-OVÁ - Dolní Rožínka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: První kontakt emailem nebo telefonicky. Pracoviště: Morrigan, s.r.o., 592 51 Dolní Rožínka. Informace: Eva Vařejková, +420 736 675 601. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 220 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12220 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: přesnost, pečlivost, spolehlivost, schopnost splnit normu. Na pracovišti se klade důraz na kvalitu práce a plnění norem., Možno ubytování., první kontakt telefonicky nebo v sídle firmy PO-PÁ 8,00-16,00. Pracoviště: Jalam s.r.o. - pracoviště gama group a.s., Ubušínská, č.p. 20, 592 42 Jimramov. Informace: Šárka Staňková, +420 605 217 838. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělnice ve výrobě - snovačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice: Dělnice ve výrobě - snovačka, , snování materiálu, tkaní na tkalcovském stavu, životní pojištění, stravenky. Pracoviště: Clia s.r.o., 594 55 Dolní Loučky. Informace: Anna Brychtová, +420 549 440 301. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 500 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na broušení Brusič na kulato. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadavky: vyučen v oboru, znalost čtení výkresové dokumentace, 3 roky praxe ve strojírenství, komunikativnost, při nástupu do PP dvousměnný provoz, výhledově přechod na třísměnný provoz, Popis práce: broušení vnějších a vnitřních průměrů s vysoku přesností rozměrů, týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění, v případě zájmu volejte p. Škorpíková Jitka, tel.: 566 642 401, e-mail: jitka.skorpikova@zdas.cz. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Jitka Škorpíková, +420 601 131 533.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloděj se zaměřil na nářadí a materiál, udělal škodu za 40 tisíc

Naprosto odlišně si v 10. kole II. ligy vedli hokejisté Žďáru (v černém) a Havlíčkova Brodu (v bílém).

V hokejovém derby vyzrála budějovická Žihadla na Bruslaře

V Srdíčku pokračuje předporodní kurz, další začne v lednu

Žďár nad Sázavou – Ve žďárském Rodinném centru Srdíčko, jež sídlí ve čtvrtém patře tamní polikliniky, pokračuje podzimní předporodní kurz. Ve čtvrtek 18. října se zájemci sešli již na čtvrté lekci, kde se hovořilo o šestinedělí.

Městské lázně nabízejí slevu válečným veteránům

Nové Město na Moravě – Třicetiprocentní slevu na vstupné mají možnost nově uplatnit v Městských lázních v Novém Městě na Moravě váleční veteráni.

OBRAZEM: Lahve ze světelské sklárny Bomma pomůžou dobré věci

Vysočina – Deset designových aukčních lahví ze světelské sklárny Bomma pomůže dobré věci. Výtěžek z jejich dobročinné aukce půjde na konto Centra Paraple, které pomáhá vozíčkářům s poškozením míchy.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT