Také ochotníci budou stávkovat - při svíčkách
Vír - K prostestní akci, která má poukázat na neadekvátní zvyšování cen elektrické energie společností ČEZ, se rozhodli připojit také ve Víru. Dnes v 18 hodin by lidé, kterým se neustále stoupající ceny elektřiny nezamlouvají, měli na deset minut vypnout veškeré elektrické spotřebiče.
Ilustrační foto
|
Foto: DENÍK/Milan Jaroš
„Chtěli jsme se k této akci také připojit, ale v té době zrovna máme zkoušku ochotnického divadla. Rozhodli jsme se proto, že se uskuteční při svíčkách. Scénu trochu upravíme a budeme hrát bez elektřiny buď těch deset minut, nebo třeba i celou zkoušku,“ uvedl vírský starosta Ladislav Stalmach.
Vírští nakoupili dostatečný počet svíček, aby ochotníci v kulturním domě neklopýtali o kulisy, a dnešní večerní divadelní zkouška se uskuteční v komorním osvětlení.
„Bezpečnost zajistí připravený hasičský přístroj a zkoušce bude přítomen i místostarosta hasičů,“ objasnil Stalmach.
Po dobu formálního protestu bude v obci vypnuto také pouliční osvětlení. Aby o tom byli lidé informováni, hodlají Vírští rozeslat „esemesky“ do mobilů místních občanů.
Prostřednictvím textových zpráv zástupci obce obyvatelům obvykle sdělují důležité informace. „Těch deset minut snad nikomu vadit nebude,“ sdělil Ladislav Stalmach. „Ale chceme, aby o tom, že nebudou deset minut svítit pouliční lampy, lidé věděli,“ dodal.
Prezidentské volby 2023
Druhé kolo prezidentských voleb proběhne v termínu 27. a 28. ledna 2023. Prezident se volí přímou volbou, dosavadní dvě přímé volby vyhrál Miloš Zeman. O názorech prezidentských kandidátů se dozvíte v unikátním seriálu Prezidentský souboji Deníku. O novinách pak v denním zpravodajství z voleb.
Kandidáti na prezidenta, kteří postoupili do druhého kola
Andrej Babiš, Petr Pavel
Ostatní kandidáti na prezidenta
Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Tomáš Zima
Přinášíme také návod, jak volit, a rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů.
Monika Babišová, Klára Fischerová, Robert Neruda, Jitka Divišová
Podívat se také můžete, jak probíhaly prezidentské volby v roce 2018.