„Mnohé už bylo odhaleno a zpracováno dříve. Ale v knize lze najít i informace nové a často nečekané. Třeba identifikaci některých světců na obrazech. Není to snadné, občas se nám podaří některého poznat podle atributů. Jiní ale zůstávají zahaleni závojem tajemství dál,“ řekl jeden z autorů, historik Stanislav Mikule.

„Kniha také například vysvětluje, jaký byl původní účel Studniční kaple a kdy se vlastně tato stavba stala kaplí. To bude pro mnohé velké překvapení,“ dodal historik.

V publikaci, která vznikala dva roky, je zmíněno sedm žďárských sakrálních staveb. Text doprovází desítky fotografií. Na nich jsou zachyceny nejen exteriéry, ale i detaily interiérů. „V každém kostele jsem strávil řadu hodin. Hrozně na mě zapůsobilo focení v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Je to nejen úžasná stavba, ale má i jedinečnou atmosféru,“ pochválil dílo geniálního stavitele Santiniho fotograf Milan Šustr.

Památka UNESCO je odedávna považována za magické místo. „Večer, když už je všude tma, je nejzajímavější. Byl jsem tam úplně sám a kdybych v té chvíli na schodech potkal nějakého mnicha, tak mě to ani nepřekvapí. Určitě se tam v noci prochází. Ta atmosféra je naprosto neskutečná a každého pohltí,“ přiznal fotograf.