Ačkoli pilně pracovali, užívali si zároveň pohodu adventní soboty. Pracovní ruch a hluk se prolínal se smíchem a vůní kávy v křížové chodbě žďárského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Lidé tam společně tvořili nové figurky pro městský betlém.

„Je to skvělé, mě to baví, a další dobrá věc je, že člověk aspoň cítí, že má svaly. Při té práci se musí i pořádně zabrat," řekl Pavel Hrabák, jenž se do vyřezávání betléma zapojil už loni, vytvořil kontrabasistu. „Akorát mi vyšel proti záměru tak o padesát let starší," smál se Hrabák, který je v „civilu" auditorem.

„Člověk si u toho krásně vyčistí hlavu, od úředničení se dostanete do úplně jiného světa. Rád jsem se zapojil i letos," poznamenal amatérský tvůrce. „A určitě to má terapeutické účinky, asi už budeme muset vyřezávat pořád," dodal se smíchem. Naproti u stolu tvořili strom manželé Pešlovi ze Stržanova. I oni jsou naprostí amatéři, pracují v zemědělství. „Vyřezáváme poprvé. Nápad se nám líbil už loni, ale nesebrali jsme odvahu. Letos jsme se už do toho vrhli," prozradila Ludmila Pešlová. „Jaký bude výsledek, to teprv uvidíme, ale baví nás to," doplnil její muž Vladimír.

Reliéf jako novinka

„Toto unikátní dílo tvoří lidé, kteří většinou vyřezávají poprvé. Krásné je, že tomu věnují svůj čas a trpělivost, díky tomu v sobě objevují skryté dary. A městský betlém je výrazem jednoty lidí, vyřezávají celé rodiny, lidé všech profesí, duchovní, věřící i nevěřící," sdělil Vladimír Záleský, duchovní správce farnosti Nanebevzetí Panny Marie a spolu se sázavským řezbářem Zdeňkem Beranem iniciátor tvoření betléma.
Na žďárském betlémě se začalo pracovat o loňském adventu, letos se vyřezává podruhé a také naposled. Přibudou další figurky, hlavně řemeslníci, děti a drobné stavby. Betlém „vyroste" do patra a doplní ho pozadí. „Bude tam krchůvek, Zelená hora, klášter, zámek, svatý Prokop i stará radnice a Žďárské vrchy," popsal Vladimír Záleský.

Jedno patro bude krýt mech, druhé lněné plátno. „Je to zajímavost. Plátno po prababičce nám věnovala rodina, co dřív měla v Křižanově tkalcovnu lnu. Toto je poslední svitek, který tam vyrobili – jako památku. Je z dvacátých let minulého století. Nikdy nebylo použité, tak je vlastně nové, ale má historickou hodnotu," řekl Záleský.

Letos na betlému pracuje asi šedesát lidí. „Třeba loni se ve Žďáře a okolí prodalo o adventu víc řezbářských dlát než za celý rok," řekl se smíchem Záleský. Vyřezává se doma a vždy v sobotu společně v kostele v zámku. Začínajícím autorům pomáhá jako loni řezbář ze Sázavy Zdeněk Beran. Radí se vším, od práce s nářadím po konečnou úpravu výtvorů. „Tak, Vojtíšku, ukázal jsem ti to, tak tady máš dláto a pokoušej osud," poradil zrovna postup dvanáctiletému klučinovi. „Lidi jsou moc šikovní, když vidíte výsledky té jejich práce, máte opravdu radost," měl jenom chválu pro své „svěřence" Beran.

Novým figurkám se požehná 25. prosince ve 14 hodin v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vstup bude celé odpoledne volný. Návštěvníci si tam betlém budou moci prohlížet až do Hromnic.