Jenže „indiánská idylka“ v podání francouzského herce Pierra Brice a krásné krajiny chorvatských Plitvických jezer ve skutečnosti není.

Alespoň teď v Kanadě. „Indiáni? Žádné jsme tu neviděli. Ale Slováci říkali, že jednoho potkali v městečku Squamish na baru,“ směje se Ondřej Rybář, asistent trenéra českých biatlonistů. Ti o víkendu závodili ve Whistleru, kde se za rok rozpoutají olympijské boje.

Squamish, přesně tak se jmenuje i jeden z místních indiánských kmenů. A pokud zabloudíme dál do historie, zjistíme, že ne přistěhovalci, žijící ve Vancouveru, ale Indiáni jsou hostiteli zimní olympiády 2010.

„Z hlediska legálního je Britská Kolumbie jedinou provincií v Kanadě, která nemá s Indiány podepsanou žádnou smlouvu o právech na území,“ vysvětluje Luboš Petřík, atašé českého olympijského týmu ve Vancouveru. „A teď se Indiáni za pomoci bílých právníků probudili: No počkejte, vždyť celá Britská Kolumbie patří nám, my jsme její majitelé.“

Legálně mají „rudí“ zaknihováno, že nárokují území zpět. „Proces už asi třicet let probíhá a nikam to nevede,“ líčí Petřík.

A tak si původní obyvatelé Severní Ameriky dál poklidně žijí v rezervacích a nechávají se živit „bílými“ vládci. „Ale to si tak trochu zavinili bílí sami, řekli: Když budete jen v rezervaci, my vás tam budeme podporovat,“ popisuje dál Petřík.

„Nechci Indiány moc pomlouvat, ale furt jen brečí, že dostávají málo, to umějí dokonale.“ Že by se zapojili do příprav na olympijské hry, je podle Petříka málo pravděpodobné. „To by bylo asi hodně těžké. Sedmdesát procent jich je alkoholiků, do školy chodí, jak chtějí.“

Indiáni se avšak přece jen probudili alespoň k malé aktivitě. Náčelník kmene Squamish vystoupil na semináři olympijských výborů jednotlivých zemí. „Řekl nám, že hry vzali za své. Berou to tak, že oni jsou ti první obyvatelé, ostatní jsou hosté,“ potvrzuje František Dvořák, šéf české olympijské mise. „Nevím jen, jaká bude jejich role v organizačním výboru. Sportovní asi ne, možná spíš společenská.“

Kdo ví, možná až se za rok na hry do Vancouveru vydáte, nebudou už někteří Indiáni v barech, vystoupí ze svých rezervací a představí se jako důstojní „majitelé“ země.

---------------

Více z Vancouveru v sekci Související články