Důvodem jsou závažná pochybení při zadávání veřejné zakázky na „Výstavní, sportovně–kulturní a kongresové centrum“. Objem zakázky činí více než miliardu korun.

„Rok před tím, než jsem se stal zastupitelem, jsem se dozvěděl, že multifunkční halu má stavět liberecká firma Syner. V té době jsem ani nevěděl, že se má hala stavět,“ uvedl karlovarský zastupitel Jiří Kotek v pořadu ČT 2 Události, komentáře, vysílaný dne 11. září 2007, a dodal: „Časem, když už jsem byl zastupitel, jsme měli hlasovat o přidělení zakázky. Dozvěděl jsem se, že to má dělat Syner. Současně mě v mé kanceláři navštěvovala veřejnost, která mi sdělovala, že jsou s tím spojené velké úplatky.“

Syner toto vyjádření vnímá jako neoprávněný zásah na dobrou pověst společnosti.

ÚHOS se ve správním řízení také podrobně zabýval videozáznamem losování z dubna roku 2006, který je veřejně přístupný. Losování posledního účastníka bližšího výběru a současně i finálního vítěze, kterým se stalo sdružení firem Syner, Metrostav a Baustav, totiž trvalo příliš dlouho. Vytáhnutí lístku trvalo celých 32 vteřin.

Ze záznamu je tak podle ÚHOS zřejmé, že osoba, která losování provedla, manipulovala s lístky v losovací nádobě. „Udělení zakázky již nejde zrušit, proto jsme městu udělili pokutu. Případem se bude dále zabývat policie,“ uvedl Deníku Filip Vrána z Oddělení vnějších vztahů ÚHOS.

Fúze na Vysočině je v pořádku

Fúze vysočinských vodohospodářů a Syneru je však podle ochranného úřadu v pořádku.

„Fúze posuzujeme z jiného pohledu. Konkrétně, zda může spojení narušit soutěž na trhu,“ informoval Vrána.

„Soutěž by byla narušena v případě, že by se spojila například „jednička“ a „dvojka“ na trhu. VHS jsou regionální a Syner také nepatří mezi nejvýznamnější firmy. Na základě posouzení jsme fúzi povolili, protože nedojde ke vzniku dominantního postavení na trhu,“ odůvodnil Vrána.

Na otázku, zda by karlovarská kauza mohla ovlivnit nově sloučené společnosti na Vysočině v očích veřejnosti, mluvčí Syneru Ondřej Paclt Deníku oznámil: „Rozhodnutí ÚHOS jsme obdrželi a v této souvislosti nám nepřísluší se k tomu vyjadřovat.“