Podle něj se mohou břehy rybníka bez vody ozdravit. „Nebude od věci, když břehy trochu vyschnou. Rybník nebyl už devět let vypuštěný ani vyvápněný. Určitě to pomůže. A když nám bude příroda přát, tak to doteče,“ poznamenal Brabec. „Když ne, nevadí. Jednu sezonu se to dá vydržet,“ dodal.

Obec nechala navézt na část rybničního dna písek a obnovila pláže. „Posbírali jsme odpadky a udělali jsme i prořezávku břehů. Odstranili jsme to, co překáželo. Samozřejmě v součinnosti se Správou Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy,“ vyjmenoval práce, které obec společně s místními dobrovolnými hasiči a dalšími dobrovolníky na obnově rybníka zrealizovala, starosta.

„Odpadem jsme naplnili patnáctikubíkový kontejner. Bylo tam toho opravdu hodně,“ poznamenal.

Obec má v plánu obnovit i okolní tůně, vybudovat sociální zařízení pro uživatele rybníka. A také zprovoznit budovu bývalé rybárny tak, aby se lidé u Sykovce cítili příjemně a rádi se tam vraceli.

Rybník Sykovec je v létě oblíbeným cílem návštěvníků. „Už se těším, až se tam budeme zase koupat. Je tam pozvolný vstup, což je skvělé pro rodiny s dětmi. Bývá to v létě velmi příjemné místo,“ pochválila lokalitu Jitka Dostálová z Nového Města na Moravě. „Když to nestihne natéct, nevadí. Děti to budou mít jako brouzdaliště. A my se uvelebíme na písečné pláži, která pak časem zmizí pod vodou,“ usmála se.