Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svratku a okolí představují staré pohlednice

Svratka – Zpátky v čase se mohou lidé vrátit prostřednictvím nové publikace s názvem Svratecko na starých pohlednicích. Obsahuje snímky pohlednic, které byly ve Svratce a okolí vydány od konce 19. století do 40. let 20. století. Nejčastěji vycházely nákladem tamních živnostníků.

22.6.2017
SDÍLEJ:

Pohlednice loveckého zámečku Karlštejn u Svratky (v katastru Svratouchu) kolem roku 1910.Foto: archiv Martina Mudrocha

Autorem publikace je Martin Mudroch, správce svrateckého muzea a tamní místostarosta, jenž v ní využil svoji sbírku pohlednic ze Svratky a okolí.

„Byla to náhoda, že právě tyto pohlednice sbírám, protože nakladatelství Tváře, které už vydalo několik podobných publikací, mělo své zdroje. Nakonec jsme se ale dohodli, že když mám vlastní pohlednice, bude to jednodušší. Pohlednice jsou doplněny několika současnými fotografiemi od žďárského fotografa Milana Šustra a pár historických je ze svrateckého muzea,“ uvedl Martin Mudroch.
Svratka ležící na hranici Čech a Moravy vždy byla přirozeným centrem okolí, takže pohlednic s motivy města je nejvíce.

„Vydávaly se ale třeba i v Chlumětíně, v Herálci, Březinách, Křižánkách, Svratouchu, Kameničkách, Pusté Rybné nebo Čachnově. A i když některé z vesnic jsou už v Pardubickém kraji, ke Svratecku tak nějak patří, a myslím, že by byla chyba je v publikaci nemít. Pohlednic Svratky a okolí vlastním několik stovek, z čehož vyplývá, že jich v minulosti vyšlo opravdu hodně. A to jich ještě dost nemám,“ přiblížil s úsměvem Martin Mudroch.

Při pohledu na staré snímky, na nichž jsou domy, které již dávno zmizely, anebo přestavěné slouží k jiným účelům, s vybledlým písmem a poněkud archaickými sděleními již dávno zemřelým lidem, vyplývají na povrch také již pozapomenuté události. Jako třeba likvidace obrovského polomu po vichřici, která se v říjnu 1930 přehnala částí Žďárska. Trvalo několik let, než se všechno dřevo z poničených lesů vytěžilo, vznikaly lesní „úzkokolejky“, další pily a dřevozpracující firmy. „Nejzajímavější je právě to, jak staré pohlednice věrně zachycují proměny města i jeho okolí. Takže nechybí ani motiv těžby dřeva po polomu. Tehdy se na odstraňování následků vichřice podílela řada drobných podniků, o kterých už dnes nikdo neví,“ řekl Martin Mudroch.

Historické pohlednice dokládají třeba i skutečnost, že první autobusová linka začala do Svratky jezdit v roce 1927. Nejdříve se zajišťovala přeprava cestujících mezi Svratkou a Hlinskem a do Čachnova k vlaku, o rok později autobus spojil Svratku, která tehdy spadala pod politický okres Chrudim se soudním okresem v Hlinsku, s Novým Městem na Moravě a s Poličkou.

Autor: Lenka Mašová

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení