Na pořízení nového stroje byla totiž koncem uplynulého roku vyhlášena veřejná sbírka, do níž nakonec dárci věnovali celkem tři sta šedesát tisíc korun. Necelou polovinu peněz potřebných na stříkačku, jejíž celková cena činí 6,3 milionu korun, pokryly dotace - 2,5 milionu z Fondu zábrany škod ministerstva vnitra a půl milionu od Kraje Vysočina. Zbytek uhradilo město, do čehož je započítán také výtěžek veřejné sbírky, kam přispěly nejenom firmy, ale podíleli se na ní právě i jednotlivci.

Oslavy stého výročí republiky spojeného s předáním nové „tatrovky“, slavnostním průvodem a dalším programem v sokolské a hasičské zahradě se ve Svratce vydařily. „Kytice, jíž byla stříkačka ozdobena, byla následně položena na hrob našeho bývalého zastupitele a také hasiče, který zemřel před několika lety a této události se již bohužel nedožil,“ nechal se slyšet svratecký starosta František Mládek.

S novou hasičskou technikou musejí ale ještě nyní hasiči najezdit zkušební kilometry, teprve poté s ní budou moci vyrazit k zásahům „na ostro“. Využití najde rovněž dosavadní parťák svrateckých hasičů – trambus zvaný Matýsek. S tímto pětatřicet let starým strojem, který tamnímu sboru věrně sloužil celých jedenáct let, se mohli lidé na sobotní slavnosti také rozloučit. Matýsek ale rozhodně zahálet nebude. „Svoje služby bude nyní plnit u dobrovolných hasičů v nedalekých Daňkovicích,“ dodal František Mládek.