Obnovit zvuk původního ladění nástroje z roku 1955, na kterém interpretují své skladby v rámci hudebního koncertního turné Vysočina jak čeští, tak zahraniční umělci přišla tamní římskokatolická farnost letos v lednu.
„Firma, která nám prováděla revizi varhan nám nabídla dvě možnosti obnov. První se týkala výměny pouze dvaceti procent membrán, tedy těch vadných nebo poškozených, a to v ceně téměř 177 tisíc korun,“ zavzpomínal Jiří Prokůpek, vedoucí duchovní správy Římskokatolické farnosti ve Svratce. Druhá varianta, na níž se nakonec podařilo shromáždit potřebné finanční prostředky, pak počítala s kompletní výměnou zmiňovaných membrán.
A přestože byly práce na hudebním nástroji zaujímajícím celou jednu šíři sakrální stavby již dokončeny, Svratečtí se z jeho nové podoby neradovali dlouho.
„Tentokrát opraváři na varhanách objevili závadu na samotném hracím stole. Zařízení muselo být tedy demontováno, složitě spuštěno ze samotného kůru a odvezeno na opravu do Brna,“ popisuje dále farář Prokůpek.
Zbylo 32 tisíc korun
Náklady na odstranění tohoto nově zjištěného nedostatku budou uhrazeny rovněž z již vybraných prostředků. Podle slov faráře se totiž podařilo získat větší obnos peněz. „Z předešlé sbírky nám zůstalo dvaatřicet tisíc korun. Zbytek budeme muset opatřit z kostelní sbírky a od drobných dárců,“ míní duchovní.
Zároveň dodal, že varhany, již všeobecně patří k největším a mechanicky nejsložitějším hudebním nástrojům, by měly být do kostela opětovně navráceny v listopadu, konkrétně do dne Památky zesnulých.„Osobně jsem byl příznivcem pořízení nových moderních digitálních varhan. Jejich cena by byla srovnatelná s výší ceny současné opravy,“ poznamenal starosta Svratky Boris Jakubík.