Zaměstnanci záchranné stanice se starají přibližně o 150 zvířat. Třetina z nich je teď připravena na návrat zpět do svého přirozeného prostředí. „Nyní vypouštíme uzdravená zvířata, která se k nám v letošním roce dostala. Chystáme se vypustit poštolky, kalousy ušaté, puštíky obecné, rorýse, jiřičky, vrabčáky a také jednoho mladého výra," upřesnil Zbyšek Karafiát. Živočichové, kteří se do Pavlova dostanou, jsou z velké části oběťmi lidské činnosti. „Často jde o zvířata sražená autem nebo o ptáky, kteří narazí do drátů," potvrdil ředitel záchranné stanice.

V poslední době se v Pavlově ocitli dva živočichové ze Žďárských vrchů, kteří se dostali do většího povědomí veřejnosti. Prvním z nich je želva bahenní, která byla nalezena na silnici mezi Kuklíkem a Vříští. Ve stanici se ale dlouho nezdržela. „Želva bahenní je už v záchranném programu v zoologické zahradě Ohrada u Českých Budějovic," popsal její osud Zbyšek Karafiát.

Čápice Anita

Druhým sledovaným živočichem, jenž po nějakou dobu pobyl v Pavlově, je čápice Anita. Ta se společně se svým druhem usídlila v Novém Městě na Moravě. U čapí samičky se objevilo záhy po příletu zranění nohy. Ornitologové se ji několikrát marně pokusili odchytit. Nakonec se ale do Pavlova přece jen dostala. „Na zahradě jsem uviděla čápa. Stál na jedné noze, a když jsem se k němu přibližovala, vůbec se nepohnul. Pak odletěl, ale přistál na silnici. Snacha šla zastavovat auta, aby se mu něco nestalo. Synové vzali deku a podařilo se jim ho chytit," popsala neuvěřitelné setkání Helena Štorková z Nového Města na Moravě. Čápice byla pojmenována Anita. V Pavlově strávila více než měsíc. Zpočátku nedokázala sama přijímat potravu a musela být ručně krmena. Nakonec ale přece jen nabrala síly a její zranění se začalo hojit. Nyní byla vypuštěna zpět do přírody a přelomu srpna a září by se mohla vydat spolu s ostatními čápy do Afriky. „Je to krásný pocit, že se čáp vrátil zpět. Víme, že bez naší pomoci by určitě zahynul," uzavřel Zbyšek Karafiát.