Během tradičního aktu zazněla světoznámá kantáta Otvírání studánek od hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Ten pobýval právě ve Třech Studních a k napsání díla ho inspirovalo okolí obce. „Často jsem si kantátu pouštěl na CD a ze všeho nejvíce mě tam oslovil závěrečný verš: Z ruky do ruky si podáváme těžký klíč, klíč od domova. A toto podávání si rukou mezi generacemi je něco, co mě nesmírně zaujalo, a proto jsem sem přijel velmi rád," pronesl v sobotu odpoledne Miloš Zeman. Po vyslechnutí oslavné básně v podání Pěveckého sboru Zvoneček a Pěveckého sdružení Campanula každému ze zpěváků daroval rudou růži.

Až z Austrálie

Zároveň ocenil to, že kromě Gustava Mahlera Vysočina ctí tímto způsobem i svého dalšího rodáka, Bohuslava Martinů. „Já vím, že Polička je nyní v Pardubickém kraji, ale to nemění nic na tom, že je organickou součástí kraje," dodala česká hlava státu.

V druhé části programu vystoupily folklorní soubory z Vysočiny: děti ze Základní školy Křižánky, národopisný soubor Groš Dolní Rožínka a představení Obrazy ze života Bohuslava Martinů si připravila žďárská Královská divadelní společnost Effrenata. Všechny účinkující odměnily potleskem stovky lidí, již se na slavnost přišly podívat, a většinu z nich neodradila ani dešťová přeháňka. Mezi přihlížejícími byla i Eliška Lányová, která již 34 let žije v Melbourne. „Strašně moc se mi to líbilo. Přiznám se, že mě to dojalo natolik, že jsem brečela," řekla Čechoaustralanka.

Prohodila rovněž pár slov s Milošem Zemanem: „Pověděla jsem mu, že mu v Austrálii fandím. On na to, že mám vkus, což se mi líbilo," podotkla ještě Eliška Lányová. 

Stejné pocity zažívala během otvírání studánek její sestra Marie. Ještě s dcerou Marii, obě z Pardubic, se ubytovaly v hotelu ve Vlachovicích. Když při procházce zcela náhodou narazily na plakát zvoucí do Třech Studní, změnily plány a přišly k Barborce a Vitulce. „Vždycky jsem viděla v televizi ukázky z jejich otvírání a říkala jsem si, že bych tam moc ráda chtěla být.  Teď se mi to konečně vyplnilo," nechala se slyšet Eliščina sestra Marie.

Slavnost Otvírání studánek se koná ve Třech Studních už od roku 1956. „Jedná se o obnovenou tradici, kterou naše obec pořádá pravidelně od roku 1993 ve spolupráci se společností Vítězslavy Kaprálové," sdělil starosta Tří Studní Miloš Brabec. Je organizována vždy poslední květnový víkend.