Na žďárské nádraží plamínek z Betléma přivážejí rychlíkem v půl osmé skauti z Brna. Na peróně na ně už čeká skupinka lidí, mezi nimi také místní skauti. „Ano, chodíme pro Betlémské světlo každý rok," odpovídá za žďárské skauty kapitán přístavu vodních skautů Racek Petr Bednář a zároveň sleduje přijíždějící vlak.

„Támhle jsou!" zahlédne označené okno, vlak brzdí a skupinka přebíhá k vagonu, který veze Betlémské světlo. Usměvavé tváře se už objevily v okénku a mladí skauti světlo rozdávají. Zájemci si musí stihnout zapálit svou svíčku nebo lucernu během chvilky, za pár minut se vlak rozjíždí a veze světlo dál.

Lucerničky s Betlémským světlem si ze žďárského nádraží odnášejí i Hrnčířovi z Obyčtova. „Jezdíme si sem pro ně už osm let," říká Petr Hrnčíř, se kterým se pro betlémský plamínek do Žďáru vypravilo hned šest dětí. „Vlastní jsou čtyři, další jsou půjčené," směje  se muž.
Jako každý rok donese Betlémské světlo v Obyčtově do kostela. Doma ho uchovávají přes celé Vánoce, chodí si pro něj i sousedé. „Zítra od něj zapálíme i poslední svíčku na adventním věnci," dodává Petr Hrnčíř.

Betlémské světlo hoří už i v lucernách místních skautů, kteří ho přišli vyzvednout nejen pro Žďár. „Večer ho doneseme do kostela svatého Prokopa a v neděli ráno do baziliky Nanebevzetí Panny Marie," informuje Petr Bednář.

Jeho skautští kolegové se postarají o rozšíření světla ve Svratce a Novém Městě na Moravě. „Po Svratce ho budeme roznášet jako tradičně na Štědrý den," říká Zdeněk Jelínek. Světlo donesou na faru a odtud poputuje do kostela svatého Jana Křtitele. Lidé si ho mohou odnést odtud nebo ze setkání na náměstí o Štědrém večeru po půlnoční mši.

Novoměstští skauti chodí pro Betlémské světlo také každoročně. V sobotu ho ve Žďáře vyzvedl Jiří Krupica. „Rozdávat ho budeme 23. prosince od 18 hodin jako tradičně na Vratislavově náměstí. Bývá to takové příjemné, spontánní setkání. Lidi přijdou, popovídají si, připálí si světýlko… V kostele se pak u oltáře obřadně zapálí na Štědrý den," popisuje Jiří Krupica.
Ve Žďáře si kromě kostela svatého Prokopa nebo baziliky Nanebevzetí Panny Marie v klášteře můžete Betlémské světlo odnést domů také z úschovny zavazadel na vlakovém nádraží. K dispozici bude v pondělí i v recepce městského úřadu v Žižkově ulici nebo v prodejně květin ve Veselské ulici.