Svatému Martinovi se prý lidí zželelo. A řekl svému běloušovi, aby zadupal. „Když tak kůň učinil, zůstaly po něm na cestě čtyři podkovy. A když se pak rozjeli vesnicí, na zemi zůstávaly další a další podkovy. Martiničtí se na ně dívali s nedůvěrou, ale dětem to nedalo a pro podkovy se sehnuly. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistily, že jsou pečené a plněné makovou náplní. Od té doby se v Martinicích pečou na pouť svatomartinské rohlíčky ve tvaru podkovy,“ pokračuje místní legenda.

Byť je smyšlená, místní už ji vzali zasvé. A svatomartinskou pouť slaví stále. „Sejdeme se u zvoničky. Pak následuje mše svatá a po ní přijede svatý Martin na bílém koni. Dětem cestou hází zlaté penízky,“ popisuje tradici starosta Martinic Michal Drápela.

V neděli 14. listopadu uvede Česká televize poslední díl pořadu Pečení na neděli. Tvůrci  pozvali dívky Národopisného souboru Bítešan z Velké Bíteše, aby přispěly několika vánočními písněmi.
Vánoční písně zazní z obrazovky. Bítešan rozezpíval skanzen na Veselém kopci

Nejinak tomu bylo i letos. Svatý Martin opět do „svých“ Martinic zavítal. „Letos přijel dokonce na novém koni, měl bílého hřebce,“ usmívá se martinický starosta.

Přestože bohatý doprovodný program museli místní tentokrát poněkud „osekat“, hlavní pouťové atributy zůstaly. „Po slavnostní mši se rozdávaly svatomartinské rohlíčky s makovou náplní,“ poznamenává jeden z místních obyvatel Martin Šoukal.

Ani děti tentokrát nepřišly o své zlaté penízky. A dostaly i jeden bonus navíc. „Na konci se mohly samy svézt na koni. A bylo tu také pár stánků, aby si poutníci mohli domů přivézt či přinést nějaký suvenýr z pouti,“ vykládá Michal Drápela.