Už pátým rokem oslaví svátek svatého Martina v Sázavě. „V sobotu se v 17 hodin v kulturním domě sejdeme na pečení svatomartinských rohlíčků. Děti si vyrobí lucerničky a poslechnou si legendu o svatém Martinovi, aby mohly pochopit, proč svátek slavíme," vysvětlila pořadatelka Veronika Svobodová.

Druhý den ve čtvrt na pět čeká účastníky průvod od místního hřiště. „Na akci se začínají sjíždět i lidé třeba ze Žďáru, když je hezky, průvod je skutečně velký. Bez velké pomoci místních bychom ale oslavu uspořádat nezvládli," dodala Svobodová.

Na bílém koni přijede světec také do Martinic. Nejenže je obec po něm pojmenovaná, připomíná jej také místní legenda.

Podle ní se měl ve vesnici světec objevit v době svého svátku. Obec byla ale zpustošená vojáky a lidé byli tak chudí, že ani nemohli napéci pouťové koláče. Martin na svém běloušovi procválal celou vesnicí a kůň na mnoha místech zadupal. Vždy po něm na zemi zůstaly čtyři podkůvky. Lidé brzy poznali, že jsou pečené a mají výbornou makovou náplň. Pečené podkovy se tak v Martinicích staly symbolem pouti. „Legendu vymyslel v roce 1993 děkan Jan Peňáz, když tu působil, a v obci se opravdu ujala," vysvětlil starosta Michal Drápela.

Po nedělní mši, která se koná od 11 hodin v místním kulturním domě, přijede světec na bílém koni i s družinou. „Děti i dospělí se mohou těšit na rytířské představení a poté se svézt na koních," upozornil Drápela.

O půl páté přijede Martin dnes také za dětmi ke školce v Novém Veselí. Ty se za nim vydají v průvodu městečkem zpátky k mateřské škole. „Tam již budou hořet ohně a bude nachystané občerstvení, které jsme s jednotlivými třídami připravili," popsala vedoucí učitelka Monika Kovalská. „Akci pořádáme již druhým rokem a zveme všechny, kteří mají zájem," řekla Kovalská. Každý by si měl připravit lampion, aby jím posvítil světci na cestu.

Pátý ročník Svatomartinského hraní s ochutnávkou vína chystají ve Velké Bíteši. Začíná dnes v 19 hodin v kulturním domě. Lidé se mohou těšit na husu a řízenou degustaci nejenom svatomartinských vín. Hrát bude cimbálová muzika Púčik.

Svatého Martina si připomenou a oslaví o víkendu i v Jámách, Horních Borech, Rovečném či Věžné. Tamní kostely jsou tomuto světci zasvěcené.