Prostor u sportovní haly a zimního stadionu ve Žďáře nad Sázavou obsadili kolotočáři na téměř celý minulý týden. Lidem od úterý do neděle nabídli 83 pouťových atrakcí, 36 velkých a 47 malých.

Bylo to o pár kusů méně, než je obvyklé. Pouť totiž byla omezena stavebními pracemi na nové místní silnici k nedalekému sídlišti Klafar. I tak ale lidé našli své oblíbené atrakce jako visutý řetízkový kolotoč, katapult či kyvadlo, a také tradiční autodromy, horské dráhy i dětské strašidelné a skákací hrady. Nakonec se podařilo dovézt i jednu novinku zvanou Break Dance. Jedná se o kolotoč se šestnácti gondolami umístěnými na čtyřech společně kolem středu se otáčejících talířích. „Potěšilo mě, že většina provozovatelů nezdražila a někteří byli dokonce ještě levnější než dřív. Je krize a lidi si nejdřív odpustí právě zábavu, takže kolotočáři asi nechtěli riskovat," konstatoval návštěvník poutě Petr Homolka ze Žďáru nad Sázavou.

Stejně jako ostatní si stěžoval jen na dopravní zácpy ve Žďáře a celkově nedostatečný počet míst k parkování. „Na kolony si ve Žďáře už zvykáme. Jakmile se někde zavře třeba i jediná silnice, nastane kolaps a ve městě se udělají kilometrové kolony. Pouť všechno jenom zhorší. Radní by se mohli přestat chvástat, kolik má město ušetřeno na účtech, a mohli by ty peníze konečně investovat do něčeho, co nám od aut pomůže. Třeba do obchvatu," zmínil žďárský obyvatel Petr Švanda.

Pouť byla i klidnější, než je obvyklé. Nedoporovázely ji totiž žádné doplňkové taneční zábavy. „Městu se nepřihlásil žádný pořadatel," vysvětlila Marie Šustrová z městského odboru komunálních služeb. Loni přitom byly pouťové zábavy hned dvě, v sokolovně například vystoupil hudebník Vilém Čok.

Absence nočních koncertů ulehčila práci policistům. Ti nemuseli řešit příliš mnoho problémů, a přímo v areálu poutě se stala jen jedna, ale zato kuriózní dopravní nehoda. Dodávka zachytila bokem o konstrukci jednoho stánku, který spadl na vedlejší obytný karavan.

„Na prodejním stánku a karavanu vznikla škoda ve výši asi třiasedmdesát tisíc korun," konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Duchovní část svatojánské pouti se o víkendu odbyla v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Poutní bohoslužby omezily běžné návštěvní hodiny pro turisty.