Lidé mohou například zamířit na Svatomartinské slavnosti v Novém Veselí na Žďársku, které pořádá tamní mateřská škola (MŠ) Kamarád, hasiči a divadelníci. „Od půl třetí do půl čtvrté se budou moci příchozí svézt povozem od školky na hráz Veselského rybníka a zpět. Během této doby si zájemci mohou v areálu školky také něco vyrobit nebo si zasoutěžit - třeba při svatomartinském kvízu,“ popsala Monika Kovalská, vedoucí učitelka MŠ Kamarád. V půl čtvrté čeká návštěvníky představení veselských divadelníků, kteří jim přiblíží legendu o svatém Martinovi.

Hlavní bod programu, zvláště pro dětské účastníky, je naplánován na šestnáctou hodinu, kdy ke školce dorazí „skutečný“ Martin na koni, jenž se pak po zdravici stane součástí průvodu společně s dětmi v dobových kostýmech selek či sedláků i s dalšími účastníky akce. Lampionový průvod se po požehnání farářem vydá na pochod městysem - půjde se od školky kolem rybníka směr Březí nad Oslavou. Přes novou zástavbu bude průvod pokračovat kolem zdravotního střediska ke kostelu a odtud zpět k mateřince. O bezpečnost akce a řízení provozu se postarají policisté. „Po návratu bude připraveno svatomartinské pohoštění, děti si pohladí koníka, pálit budeme martinskou vatru,“ vyjmenovala část podvečerního programu Monika Kovalská.

Svatomartinský program oživí víkend i v Sázavě na Žďársku. 11. listopadu se tam od pěti do osmi hodin večer budou věnovat výrobě lucerniček a pečení svatomartinských rohlíčků. Zájemcům stačí si donést jen malou zavařovací sklenici a váleček a vál na válení těsta. Akce se uskuteční v kuchyňce kulturního domu. Následující den se účastníci i s lucerničkami vydají na hřiště Ve Štenici, odkud ve čtvrt na pět poputují lesem za svatým Martinem. „Přijďte se podívat, na jakém koni přijede letos,“ zve účastníky za pořadatele Veronika Svobodová. Říká se totiž, že přijede-li na bílém, bude hodně sněžit, zatímco objeví-li se na šedém, bude zima mírnější.

Slavit se bude rovněž v Martinicích na Velkomeziříčsku, které mají navíc se svatým Martinem společné i své jméno. V tamním kulturním domě se o pouťové neděli 12. listopadu uskuteční mše svatá, po jejímž skončení budou místní očekávat příjezd svatého Martina s jeho družinou. Po poledni se pak na fotbalovém hřišti odehraje rytířské představení, lidé se také budou moci svézt na koních. Na rytířské souboje, ohňovou show, lampionový průvod i příjezd svatého Martina se 12. listopadu chystají i ve Velké Bíteši, a to od sedmnácti hodin.

Mnoho dalších akcí, lampionových průvodů i svátečních mší se uskuteční i v dalších obcích Žďárska. Stejně tak většina restaurací v regionu nabízí speciální svatomartinské menu, v němž nemůže chybět tradiční husa nebo ochutnávka svatomartinských vín. „Na oslavy nás moc neužije, ale zrovna svatého Martina si každý rok s přáteli vychutnáme, a to doslova. Já peču husu, hezky celé dopoledne, samozřejmě důkladně podlévám. K tomu žena udělá poctivé domácí knedlíky a dva druhy zelí. Sjede se celá rodina a bratr z jižní Moravy vždy doveze kvalitní svatomartinská vína,“ popsal svůj svatomartinský program Petr Havelka ze Žďáru nad Sázavou.

11. 11., 14:30, Nové Veselí, areál MŠ – Svatomartinské slavnosti
11. 11., 17:00, Ostrov n. Osl., křížek naproti DK – průvod sv. Martina
11. 11., 17:00, Sázava, DK – tvorba lucerniček a pečení martinských rohlíčků
11. 11., 19:00, Velká Bíteš, DK – Svatomartinské hraní s ochutnávkou vína
12. 11., 16:15, Sázava, hřiště Ve Štenici – průvod za sv. Martinem
12. 11., 17:00, Velká Bíteš, od sokolovny – lampionový průvod
12. 11., od 11:00, Martinice, DK – podzimní pouť